Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Otwarcie Zamku – na co można pójść za darmo?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Rokia Traore
Rokia Traore rom@nski photo/wikipedia.org
Nie ma już biletów na koncert Rokii Traoré, ale nadal można odbierać wejściówki na prawie wszystkie seanse filmowe w nowej Sali Kinowej.

Zakończyła się przebudowa Centrum Kultury Zamek. Największą metamorfozę przeszła oczywiście Sala Wielka, ale chyba nikt z Was nie pozna „nowego” Zamku. W poniedziałek i wtorek (10-11 grudnia) wszyscy chętni zwiedzają wnętrza po przebudowie – wystarczyło odebrać bezpłatną wejściówkę w kasie na odpowiednią godzinę (w jednej grupie może być maksymalnie 50 osób).

Oficjalne otwarcie zaplanowano na 14 grudnia. Uświetni je koncert Rokii Traoré, artystki z Mali, która łączy afrykański śpiew z rockiem i bluesem. Na koncert darmowych biletów już nie ma, ale cały czas można odbierać w kasie wejściówki na seanse w ramach Dnia Filmowego. 15 grudnia będzie można zobaczyć, jak ogląda się filmy w nowej Sali Kinowej mogącej pomieścić 123 widzów.

Od samego rana będzie można oglądać filmy będące prawdziwą klasyką w swoim gatunku. Rozpocznie się od seansu adresowanego dla najmłodszych widzów, którzy obejrzą „Magiczne drzewo”. Później będzie western „W samo południe”, kultowy „Rejs”, klasyk nad klasykami, czyli „Obywatel Kane”. Kto w kinie lubi poczuć dreszczyk emocji, pewnie wybierze się na horror „28 dni później”. Dzień zakończy „Lśnienie” Stanleya Kubricka, ale uwaga – już nie ma na nie biletów!

18 grudnia Sala Wielka stanie się areną spektaklu teatralnego „Khoom” w wykonaniu Compagnie Mossoux-Bonté i Ensemble Musiques Nouvelles. Tutaj też obowiązują bezpłatne wejściówki, których pierwsza partia już się skończyła, ale jest szansa, że wkrótce pojawi się kolejna.

Od 13 grudnia będzie też można odbierać darmowe bilety na koncert Moritz von Oswald Trio w ramach festiwalu Poz Modern, który odbędzie się 20 grudnia.

Poniżej szczegółowa rozpiska wydarzeń zaplanowanych w ramach Nowego Otwarcia Zamku:

10-11 grudnia (poniedziałek-wtorek): Zwiedzanie Zamku: g. 12, 13, 18, 18.30, 19, 19.30, 20, 20.30 (grupy do 50 osób)
Start: wejście główne

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zamku, decyduje kolejność zgłoszeń

g. 17 wykład Janusza Pazdera "Od Sali Tronowej do Sali Wielkiej",
Sala Kinowa

Przypomnienie historii Sali Wielkiej, przeobrażeń historycznych tego miejsca i najważniejszych wydarzeń, które w nim się odbywały. Wstęp wolny.

13 grudnia (czwartek), g. 18: Debata "Publiczna instytucja kultury – Sprawdzam
Sala Nowa

Dyskusja w kontekście Nowego Otwarcia Centrum Kultury ZAMEK" z udziałem m.in. prof. Marka Krajewskiego i prof. Waldemara Kuligowskiego – członków Rady Programowej CK ZAMEK.

14 grudnia (piątek), g. 18 Oficjalne otwarcie nowej części zamku - Rokia Traoré (koncert)
Sala Wielka

Rokia Traoré to jedna z najbardziej utalentowanych afrykańskich wokalistek. Jej niepowtarzalny styl wynika z łączenia typowych malijskich melodii i tekstów śpiewanych po francusku i w dialekcie Bambara z bluesem i rockiem. Od wydania debiutanckiej płyty „Mouneïssa” (1997) każdy jej kolejny album odnosi wielki sukces. Drugi płyta artystki „Wanita” została uznana przez „New York Times” za jedną z najlepszych płyt roku 2000; trzecia – „Bowmboï” (2003), na którym Traoré podjęłą współpracę z Kronos Quartert, uhonorowano prestiżową nagrodą BBC 3 w kategorii World Music. Artystka współpracowała także z takimi gwiazdami, jak Youssou N’dour czy Diane Reeves. Na koncercie w ZAMKU Rokia Traoré promować będzie swój najnowszy album „Beautiful Africa".

Nie ma już biletów.

15 grudnia (sobota) DZIEŃ FILMOWY – NOWE KINO PAŁACOWE
Sala Kinowa

g. 10 Poranek dla dzieci: "Magiczne drzewo", reż. Andrzej Maleszka (2009), prowadzenie: Łukasz Maciejewski, po pokazie spotkanie z gośćmi
g. 12 Western w samo południe: "Siedmiu wspaniałych", reż. John Sturges, 1960, DKF; prelekcja Piotr Wojtanek
g. 14.30 Cudowne lata 70.:" Polska Kronika Filmowa + Rejs", reż. Marek Piwowski, 1970; prowadzenie: Wojtek Kałużyński, po pokazie spotkanie z gośćmi
g. 16 Arcyklasyk: "Obywatel Kane", reż. Orson Welles, 1941, DKF: prelekcja: Piotr Wojtanek
g. 18.30 Okiem mistrza: "Wesele", reż. Wojciech Smarzowski, 2004, prowadzenie: Wojtek Kałużyński, po pokazie spotkanie z gośćmi
g. 20.30 Zombie apo-kino-lipsa: "28 dni później", reż. Danny Boyle, 2002
g. 22.30 Kin-olśnienie: "Lśnienie", reż. Stanley Kubrick, 1980, prowadzenie: prof. Krzysztof Kozłowski

Seanse w Sali Wielkiej:
g. 13 Magia kina w 3D / Georges Méliès – pierwszy mag kina: "Hugo i jego wynalazek", reż. Martin Scorsese, 2011, prowadzenie: Łukasz Maciejewski
g. 20 Najnowsza rekonstrukcja w 4K – polska superprodukcja z lat 20. "Pan Tadeusz", reż. Ryszard Ordyński, Polska 1928; pokaz z muzyką Tadeusza Woźniaka z towarzyszeniem zespołu, prowadzenie: prof. Małgorzata Hendrykowska (UAM)

Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie CK Zamek – nie ma już biletów na „Lśnienie”.

Scena Nowa:
Słowo o filmie:
g. 12 "Zamek w roli głównej" – Janusz Pazder (CK Zamek)
g. 14 Wykład Jerzy Moszkowicz (Centrum Sztuki Dziecka)
g. 16 "Stanley Kubrick – prof. Krzysztof Kozłowski (UAM)
g. 18 "Historia kin w Poznaniu" – prof. Marek Hendrykowski (UAM)

Wstęp wolny.

Film piórem pisany: promocja najnowszych wydawnictw poświęconych kinu:
g. 15 Spotkanie z Łukaszem Maciejewskim autorem książek Aktorki. Spotkania i Wszystko jest lekko dziwne – rozmowy z Jerzym Radziwiłowiczem
g. 17 Spotkanie z Wojtkiem Kałużyńskim, autorem biografii poświęconej Zygmuntowi Kałużyńskiemu "Pół życia w ciemności"

Wstęp wolny.

18 grudnia (wtorek)g. 19 Spektakl Khoom w wyk. Compagnie Mossoux-Bonté, Ensemble Musiques Nouvelles
Sala Wielka

„Khoom” czyli „Historia miłości i nieopisanej śmierci w dalekim kraju w siedmiu częściach” to utwór Giacinto Scelsiego, włoskiego kompozytora i poety. Spektakl jest owocem współpracy między belgijskimi grupami: trupą teatralną Compagnie Mossoux-Bonté i zespołem muzycznym Ensemble Musiques Nouvelles. Trzy tancerki, wokalistka i sześciu muzyków zabierają nas w oniryczną podróż, w której ruchy ciał harmonizują się z wibracjami muzyki. Artystki zaczepione na linach poruszają w kolistym tańcu – ta zadziwiająca powietrzna choreografia zamienia najprostsze gesty w nierealne obrazy.

Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie zamku.

20 grudnia, g. 19 Festiwal Poz Modern – koncert Moritz von Oswald Trio - Honest Jon`s Rec
Sala Wielka

Moritz Von Oswald – największa legenda berlińskiego artystycznego undergroundu ostatnich dwóch dekad – to trzyosobowy muzyczny organizm, który współtworzą inne sławy elektronicznej awangardy: grający na instrumentach perkusyjnych fińskim muzykiem Sasu Ripatti (aka Vladislav Delay) i obsługującym analogowe syntezatory Max Louderbauer.
Moritz Von Oswald rozpoczynał karierę jako perkusista w kultowym postpunkowytm kolektywie z Berlina Zach – Palais Schaumburg. Jest założycielem sławnej wytwórni Basic Channel – prototypowej dla setki kolejnych niezależnych oficyn.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie zamku od 13 grudnia

Zobacz zdjęcia Zamku po przebudowie:
Zobacz Zamek Cesarski po przebudowie [zdjęcia]

Od 10 grudnia wszyscy poznaniacy będą mogli sprawdzić, jak prezentuje się przebudowany Zamek. Wstęp na pierwsze imprezy jest bezpłatny.



**

**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto