Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca płacimy za deszczówkę

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
1 lipca weszła w życie uchwała o opłatach za odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych. Na szczęście opłaty nie są wysokie.

Uchwała Rady Miasta nakładająca na wszystkich poznaniaków, którzy są podłączeni do miejskiej kanalizacji konieczności płacenia podatku od deszczówki została uchwalona 13 stycznia.

Nowe opłaty obowiązują od 1 lipca 2009 r. – realizuje ją Zarząd Dróg Miejskich. Została uruchomiona specjalna infolinia 061-652-96-46 oraz strona internetowa, z której można pobrać wniosek o zawarcie umowy na wprowadzanie do miejskiej kanalizacji deszczowej ścieków opadowych i roztopowych, obliczyć wysokość opłaty oraz znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (adres strony: www.zdm.poznan.pl/zkd).

Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców domków jednorodzinnych – jesli mieszkamy w bloku – podatek płaci za nas zarządca nieruchomości. 

Podstawą obliczenia kwoty opłaty jest wielkość powierzchni płaszczyzn zakwalifikowanych do czterech grup odbiorców usług. Wysokość opłat została ustalona na poziomie od 8 do 13 groszy za metr kwadratowy miesięcznie, ale dzięki uchwalonym przez radnych dopłatom z budżetu miasta, które mają obowiązywać do 31 grudnia 2010 r. taryfa opłat przedstawia się następująco:

1 gr za 1 m kw. :
Grupa II: powierzchnie dróg wewnętrznych i parkingów w obrębie osiedli mieszkaniowych (bez dopłaty taryfa będzie wynosić 13 gr)

Grupa IV: powierzchnie dachów (w rzucie poziomym) zabudowy mieszkalnej, sakralnej oraz budynków miejskich jednostek organizacyjnych Miasta Poznania (bez dopłaty taryfa będzie wynosić 8 gr)

8 gr za 1 m kw.:
Grupa I: powierzchnie z portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów z wyłączeniem powierzchni dachów (w rzucie poziomym) – bez dopłaty taryfa będzie wynosić 13 gr ;

3 gr za 1 m kw.:
Grupa III: powierzchnie dachów (w rzucie poziomym) zabudowy mieszkalnej, sakralnej oraz budynków miejskich jednostek organizacyjnych Miasta Poznania (bez dopłaty taryfa będzie wynosić 8 gr)

Jak wylicza Zarząd Dróg Miejskich właściciel domu, którego dach w rzucie poziomym i podjazd mają razem sto metrów kwadratowych zapłaci miesięcznie złotówkę plus VAT.

Warto zaznaczyć, że powierzchnie, z których wody opadowe i roztopowe są zagospodarowywane na terenie nieruchomości, np. gromadzone w zbiornikach bezodpływowych lub wprowadzane do gruntu i nie są wprowadzane do kanału otwartego lub zamkniętego miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, nie podlegają opłacie.

Czytaj też:
Poznaniacy będą płacić za deszcz

Poznańscy radni zatwierdzili wprowadzenie opłat za odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych. „Podatek od deszczu” wejdzie w życie 1 lipca.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto