Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od harfy po muzykę filmową, czyli nowy sezon w filharmonii

Lilia Łada
Lilia Łada
Wielkie rocznice, wielkie dzieła, wielkie gwiazdy i edukacja w bardzo atrakcyjnej formie - tak będzie wyglądał program Filharmonii Poznańskiej w sezonie 2010/2011.

Koncert pierwszej supergwiazdy zaplanowano natomiast na październik: sezon gwiazd światowych scen operowych zainauguruje Vadim Repin.
- To jeden z najwybitniejszych skrzypków świata - zapewnia Wojciech Nentwig, dyrektor poznańskiej filharmonii.

Kolejną gwiazdą będzie Pavol Breslik, tenor święcący triumfy na całym świecie, ale zupełnie nieznany w Polsce, Na poznańskim koncercie zaprezentuje fragmenty oper Mozarta, Belliniego i Donizettiego. Warto też będzie przyjść na inaugurację Festiwalu Verdiowskiego.
- Zaprezentujemy wykonanie koncertowe rzadko wykonywanej opery Verdiego "Giovanna d'Arco" - wyjaśnia dyrektor Nentwig. - Przygotowujemy je we współpracy z teatrem Wielkim.

Prawdziwa muzyczna uczta czeka melomanów w lutym: do Poznania przyjedzie jeden z najwybitniejszych harfistów świata Xavier de Maistre, który wykona między innymi słynny Concierto de Aranjuez J. Rodriga.

Filharmonicy poznańscy będą także prezentować swoje umiejętności w innych miastach Polski. W styczniu pojadą gościnnie do Łodzi, a tamtejsza orkiestra w tym czasie zagra w Poznaniu. Natomiast w maju poznańska orkiestra dostąpi nie lada zaszczytu: zagra na scenie Filharmonii Narodowej.

- To wielkie wyróżnienie dla orkiestry - mówi Marek Pijarowski, szef poznańskiej orkiestry. - Dyrektor Antoni Witt jest niezwykle wymagającym dyrektorem i dostac się tam na scenę nie jest łatwo. Ale po ostatnich koncertach z naszymi muzykami zaprosił Filharmonię Poznańską do Warszawy...

Pierwszą rocznicą, jaką będą obchodzić filharmonicy, to 10 rocznica śmierci jednego z dyrektorów filharmonii, Renarda Czajkowskiego, podczas którego zostanie wykonywane "Requiem" Gabriela Faure, ulubiony utwór dyrektora.

Koncertem zostanie uczczona też setna rocznica śmierci Gustawa Mahlera. Już w grudniu tego roku poznańscy filharmonicy z tej okazji wykonają sztandarowe dzieło tego kompozytora, czyli V Symfonię. Z I Symfonią pojadą do Łodzi, IV chcą podbić Warszawę, a II zostanie wykonana w szóstą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

Koncertowo i z niespodzianką będzie też obchodzona 80. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy pod znaczącym tytułem "Bal wampirów" - będzie można obejrzeć film Romana Polańskiego "Nieustraszeni pogromcy wampirów" z muzyką Krzysztofa Komedy.

- Koncert rozpocznie się o nietypowej dla nas porze - wyjaśnia dyrektor Nentwig. - A dlaczego, tego dowiedzą się ci, którzy na niego przyjdą...

W nowym sezonie filharmonia zaprosi też na nowy cykl pod roboczą nazwą "Literatura w muzyce". Będą to utwory często nieznane, dla których inspiracją były arcydzieła światowej literatury. Na pierwszy ogień pójdzie "Romeo i Julia", "Don Juan" i "Don Kichot".

- Ten sezon jest bogaty w dzieła wielkie obecne na estradach całego świata, ale stawiające przed wykonawcami najwyższe wymagania - podsumował Marek Pijarowski. - Uważam, że poznański zespół jest do tego przygotowany.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto