Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddasz serce dla Euro 2012 w Poznaniu?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
W trakcie trzeciej edycji akcji „Krewni Euro” będzie można nie tylko oddać krew i zgłosić się do banku dawców szpiku, ale też zadeklarować chęć oddania po śmierci swoich organów do przeszczepu.

„Krewni Euro” to projekt prospołeczny, który towarzyszy przygotowaniom Poznania do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Ma ona przekonać poznaniaków, że w przygotowania do wielkiej imprezy może się włączyć każdy, robiąc przy okazji coś pozytywnego, np. oddać krew lub szpik, co może uratować komuś życie.

Odbyły się już dwie edycje – we wrześniu w akcji wzięło udział 120 osób, w listopadzie już 150. Niestety, z przyczyn zdrowotnych nie wszyscy mogli oddać krew, dlatego podczas planowania trzeciej edycji organizatorzy zadbali, aby nikt nie odszedł z poczuciem, że nie może nic zrobić.

- Poza zbiórką krwi i możliwością zarejestrowania się w banku dawców szpiku będziemy wszystkich zachęcać do wypełniania specjalnych kart zawierających deklarację oddania po śmierci organów do transplantacji – mówi Michał Prymas, dyrektor biura Euro 2012 w Urzędzie Miasta, które jest głównym organizatorem akcji. - Ten temat ciągle jest w Polsce uważany za tabu, a przecież to także bardzo ważny sposób ratowania ludzkiego życia.

W Polsce ciągle ogromna liczba osób nie zgadza się, aby pobierano organy od zmarłych z ich najbliższej rodziny. Organizatorzy liczą, że takie akcje jak „Krewni Euro” pomogą w przełamywaniu strachu przed przeszczepami.

O tym jak wielki to problem, przekonuje dr Maciej Głyda – ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.
- Załamanie liczby przeszczepów w Polsce przyszło w 2007 r. Wtedy w Polsce wykonano tylko 600 przeszczepów nerek, a rok wcześniej przeszczepialiśmy ich około tysiąca – mówi Głyda. – Od dwóch lat obserwujemy nieznaczny wzrost, ale to ciągle mniej niż byśmy chcieli.

W samej Wielkopolsce w 2009 r. przeszczepiono 136 nerek, jak mówi Głyda, zespół lekarzy jest w stanie wykonywać ich o wiele więcej, ale brakuje dawców. Dla wielu chorych zbyt długie oczekiwanie na organ często oznacza wyrok śmierci. Dlatego tak ważne jest wypełnienie oświadczenia woli. Im będzie ich więcej, tym większa szansa na uratowanie czyjegoś życia, a potrzebującym możemy w przyszłości być my sami albo ktoś z naszych bliskich.

- Im więcej z nas zaangażuje się w akcję, tym lepiej, dlatego serdecznie zapraszam do udziału wszystkich poznaniaków – zaprasza Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Akcja „Krewni Euro” odbędzie się w piątek, 19 lutego w godzinach od 9 do 17 w Sali Białej Urzędu Miasta. W trakcie jej trwania na ośmiu stanowiskach będzie pobierana krew, każdy chętny będzie też mógł zapisać się do banku dawców szpiku oraz wypełnić kartę z oświadczeniem zgody na pobranie organów po śmierci. Na wszystkich, którzy w piątek zdecydują się wesprzeć akcję, organizatorzy przygotowali specjalne powalentynkowe niespodzianki.

Zobacz relację z poprzedniej akcji Krewni Euro:
Tłumy poznaniaków Krewnymi Euro

Urząd Miasta przeżył dziś najazd poznaniaków chcących oddać krew. Tych, którzy pierwszy raz przyszli dobrowolnie dać się ukłuć, wspierali na duchu kwartet smyczkowy i Kasia Bujakiewicz.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto