Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie takie Off Cinema

Redakcja
46 filmów dokumentalnych zobaczymy w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Off Cinema. Pierwsze seanse już w środę.

Wiernych festiwalowych widzów czekają spore zmiany. Zamiast, jak to od kilku lat bywało, w Sali Wielkiej CK Zamek, wszystkie projekcje Off Cinema odbywać się będą w Sali Kameralnej. I ten powrót do festiwalowych klimatów sprzed kilku lat będzie jednym z ostatnich wydarzeń odbywających się w tym miejscu. Wszystko przez rozpoczynający się remont Sali Wielkiej. Wykonawca, który w poniedziałek już przejął tę część Zamku i oficjalnie jest tu teraz teren budowy, zgodził się tak poprzesuwać plany, aby wolne były Sala Kameralna i Marmurowa. Remont tej części Zamku potrwa 18 miesięcy, ale potem będziemy mieli do dyspozycji trzy wygodne sale kinowe.
- To cierpienie się opłaca – przekonuje Anna Hryniewiecka, zastępca dyrektora CK Zamek.

Jdnak brak Sali Wielkiej wymusił na organizatorach pewne ograniczenia programowe.
- Siłą rzeczy tegoroczny program jest okrojony o powtórki i dodatkowe pokazy – mówi Mikołaj Jazdon, dyrektor Off Cinema.

Jednak nie oznacza to gorszego programu konkursowego! Na tegoroczny festiwal wpłynęła rekordowa liczba filmów – ponad 200 prac z Polski, Szwajcarii, Niemiec, Holandii, Rosji, Iranu, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Kanady, Australii, Słowenii, Grecji, Słowacji, Serbii i Ukrainy. Z tego zestawu wybrano 46 filmów, które będziemy mogli oglądać już od 17 listopada.

Off Cinema od wielu lat cieszy się bardzo dobrą opinią na całym świecie, jednak zdecydowanie poprawiła się ona, gdy trzy lata temu zrezygnowano z wyczerpanej już formuły kina offowego i zdecydowano się przekształcić festiwal w konkurs filmów dokumentalnych zrealizowanych przez młodych filmowców – do 35 lat życia.

- Stawiamy głównie na krótkie filmy – wyjaśnia Mikołaj Jazdon. – Ale w tym roku w konkursie są dwa długie filmy. Mamy regulaminową możliwość dopuszczenia takich produkcji do konkursu, jeżeli jury uzna zgłoszone filmy dłuższe niż krótki metraż za wyjątkowe i warte pokazania.

Tradycyjnie już nie zabraknie pokazów twórczości filmowej członków festiwalowego jury. Zazwyczaj przeradzają się one w długie spotkania i dyskusje nie tylko o twórczości filmowej. A w tym roku będzie z kim dyskutować! Przewodniczącą jury jest wybitna polska dokumentalistka Maria Zmarz-Konczałowicz, a oprócz niej konkursowe filmy oceniać będą ukraińska krytyczka teatralna i filmowa, reżyserka i scenarzystka – Irina Romanczenko; amerykański dokumentalista, absolwent wydziału filmowego uniwersytetu Stanforda, realizujący obecnie film poświęcony polskiej kinematografii dokumentalnej – Mike Seely; historyk filmu, krytyk i animator kultury filmowej – Maciej Gil oraz przedstawiciel młodego pokolenia dokumentalistów – Maciej Cuske.

Na wszystkie pokazy Off Cinema (z dwoma wyjątkami) wstęp jest bezpłatny, na podstawie wejściówek, które będzie można odbierać w biurze festiwalu (zlokalizowanym w Holu Kolumnowym) prze seansami. Nie będzie można odbierać wejściówek na zapas ani na następne dni. Wszystko z powodu bardzo ograniczonego miejsca. W Sali Kameralnej pomieścić się może zaledwie 150 widzów.
- W poprzednich latach, gdy można było odbierać wejściówki na kilka seansów, bardzo często zdarzało się, że osoby rezygnowały i nie przychodziły. Na sali zostawały więc wolne miejsca, ponieważ ci, dla których wejściówek nie starczyło, już nie przychodzili po raz drugi – wyjaśnia Mikołaj Jazdon.

Na dwa tegoroczne wydarzenia nie będzie można otrzymać wejściówek – to inauguracja festiwalu z pokazem niemego niemieckiego filmu z 1918 roku „Eskimoskie dziecko” ze specjalnie skomponowaną i wykonaną na żywo muzyką autorstwa Rafała Rozmusa - oraz Gala kończąca festiwal.

Festiwalowi towarzyszyć będą dwie wystawy, które oglądać będziemy mogli w Sali Marmurowej – „Polska szkoła plakatu filmowego” ze zbiorów towarzyszenia Filmowego CineEuropa oraz „Cinema Strangers” Łukasza Schmidta „Alkazza”. Zrealizowana zostanie również zainspirowana słynnym filmem Felliniego wideo instalacja „La Dolce Vita” duńskich artystek Lotte Tauber Lassen, Pernelle Maegaard i Niny Marii Kleivan.

Sprawdź dokładny program XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Off Cinema.

17 listopada 2010, środa

17.00-18.30 I  Prezentacja konkursowa
19.00 Uroczyste otwarcie XIV MFF OFF CINEMA

18 listopada 2010, czwartek
10.00-11.30 II Prezentacja konkursowa
12.00-13.30 III Prezentacja konkursowa
15.30-17.00 IV Prezentacja konkursowa
17.30-19.00 V Prezentacja konkursowa
20.00-22.00 VI Prezentacja konkursowa
22.15 Maciej Cuske – spotkanie z jurorem

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto