Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy wykonawcę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Inwestycja będzie kosztowała 390 mln zł. Są na nią pieniądze!

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zaplanowana budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu staje się rzeczywistością. Firma Adamietz została wybrana jako wykonawca tej inwestycji wartych 390 milionów złotych. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreśla, że nowy gmach teatru ma być gotowy do 2027 roku. Dodatkowe fundusze na ten projekt zostały przekazane 2 kwietnia przez starostwo poznańskie.

Wykonawca nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu wybrany

Teatr Muzyczny w Poznaniu wkrótce zyska nową, nowoczesną siedzibę. 2 kwietnia ogłoszono, że wykonawcą tego wielkiego projektu będzie firma Adamietz. Wybór wykonawcy nastąpił 29 marca, a umowa ma zostać podpisana jeszcze w kwietniu.

Podczas ostatniej sesji budżetowej Rada Miasta przekazała dla teatru działkę wartą 9,6 miliona złotych, a w budżecie zabezpieczono dodatkowe 73 miliony na inwestycję.

- 390 milionów i Teatr Muzyczny będzie miał swoją nową siedzibę w 2027 roku. Jest to pierwsza inwestycja kulturalna od czasów II wojny światowej, gdzie budujemy nowa siedzibę dla jakiejś instytucji - Teatru Muzycznego. Jest to bardzo znaczący projekt - mówił podczas konferencji Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

Skąd pieniądze na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu?

Środki na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu pochodzą nie tylko z budżetu miasta, ale również z Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i starostwa powiatowego, które dołożyło do inwestycji 18 milionów złotych. Całkowity koszt inwestycji to 390 milionów złotych.

2 kwietnia umowę o przekazaniu środków podpisali Jacek Jaśkowiak i Jan Grabkowski, starosta poznański. Pierwsza transza, czyli 5 milionów złotych, została już przekazana, a kolejne są zaplanowane w budżecie samorządu na lata 2025 i 2026.

- Mam nadzieję, że Teatr Muzyczny w tym miejscu, przy ul. Św. Marcin, będzie czynnikiem społecznej rewitalizacji centrum, że mieszkańcy Poznania i metropolii będą dumni z tego miejsca - dodał Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu

1200 miejsc na widowni w nowym Teatrze Muzycznym w Poznaniu

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu, która powstanie przy ulicy Św. Marcin, będzie mogła pomieścić prawie 1200 widzów. Oprócz sali głównej, budynek o powierzchni 170 metrów sześciennych będzie także mieć salę kameralną na ponad 300 miejsc i przestrzeń koncertową na 150 miejsc, a także przestronne foyer i restaurację.

W pobliżu nowego gmachu teatru planowane jest utworzenie Parku Wody i Muzyki. Prawdopodobnie zostanie on zlokalizowany od południowej strony budynku, między mostem Dworcowym, wzdłuż ulicy Skośnej. Na tym terenie znajdzie się m.in. zbiornik zasilany wodą retencjonowaną z dachu teatru, wodno-muzyczna ścieżka edukacyjna i kładka dla pieszych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto