Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najszybciej wyludniające się miasta w Wielkopolsce! Mamy nowe dane [2.03.2024]

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Zachęcamy do zapoznania się z naszą galerią, gdzie prezentujemy wyniki rankingu najszybciej wyludniających się miast w Wielkopolsce >>>>
Zachęcamy do zapoznania się z naszą galerią, gdzie prezentujemy wyniki rankingu najszybciej wyludniających się miast w Wielkopolsce >>>>Google Street View
Przyjrzyjmy się, jakie miasta Wielkopolski najszybciej się wyludniają i jakie czynniki wpływają na to zjawisko. W ostatnich latach obserwujemy trend migracji ludności z wielkich metropolii do mniejszych miejscowości, które je otaczają. Mieszkańców tracą też mniejsze miejscowości. Jakie miasta z naszego regionu najbardziej się wyludniły? Skąd Wielkopolanie wyprowadzają się najchętniej? Sprawdźcie nasz ranking!

Spis treści

Analiza sytuacji demograficznej w Polsce

Główny Urząd Statystyczny przeanalizował dane z Narodowego Spisu Powszechnego, wskazując na niepokojący spadek liczby mieszkańców w 1910 spośród 2477 gmin w Polsce.

Raport GUS wyraźnie pokazuje, że spadek liczby mieszkańców dotyczy większości miast w kraju. Szczególnie dotkliwa sytuacja występuje na wschodzie Polski, zwłaszcza w województwie podlaskim, południowej części Lubelszczyzny i na granicy z Rosją. Także we wschodniej części Pomorza Zachodniego oraz na obszarach górskich Polski południowo-zachodniej obserwuje się szybkie wyludnianie.

Gdzie w Polsce przybywa mieszkańców?

Niektóre miasta jednak odnotowują wzrost liczby ludności. Spośród miast wojewódzkich, tylko siedem zanotowało dodatni przyrost liczby stałych mieszkańców, a są to: Zielona Góra, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Kraków, Gdańsk i Opole. Pozostałe miasta wojewódzkie zanotowały ubytki. Liczba mieszkańców Poznania spadła o 1,8 proc. z 551643 z 2011 roku do 541782 w 2021 roku.

- Relatywnie dobrą sytuacją demograficzną charakteryzowały się obszary położone w województwach: małopolskim, pomorskim, wielkopolskim oraz centralna część województwa mazowieckiego (aglomeracja warszawska wraz z przyległymi gminami) - podaje GUS.

Dodaje, że największym przyrostem ludności charakteryzowały się przede wszystkim "gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy".

Przyczyny wyludniania miast w Polsce

Portal polskawliczbach.pl wskazuje trzy główne przyczyny wyludniania się miast w Polsce:

  • migracje ludności do obszarów podmiejskich,
  • ujemny przyrost naturalny
  • oraz emigrację zagraniczną.

Z raportów wynika, że kontynuacja tego trendu spadkowego może doprowadzić do utraty statusu dużego miasta przez wiele miast, które obecnie zamieszkuje co najmniej 100 tysięcy osób.

Wyludniające się miasta w Wielkopolsce

Zachęcamy do zapoznania się z naszą galerią, gdzie prezentujemy wyniki rankingu najszybciej wyludniających się miast w Wielkopolsce:

W naszym rankingu uwzględniliśmy dane z lat 2002-2022, koncentrując się na procentowym spadku liczby mieszkańców. Informacje te pochodzą z portalu polskawliczbach.pl, który oparł się na danych GUS z lat 2002 i 2022.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto najszybciej wyludniające się miasta w Wielkopolsce! Mamy nowe dane [2.03.2024] - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto