Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycja w zieleń! Poznań chce przeznaczyć 1 proc. budżetu na ochronę zieleni i małą retencję

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Więcej zieleni w mieście ma przyciągać nowych mieszkańców. Na zdjęciu sadzenie drzew przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu.
Więcej zieleni w mieście ma przyciągać nowych mieszkańców. Na zdjęciu sadzenie drzew przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu. Adam Jastrzębowski
28 lutego radni Poznania omawiali na posiedzeniu komisji społecznej projekt uchwały dotyczący inwestycji w ochronę zieleni miejskiej i małą retencję. Według projektu, miasto ma przeznaczać na ten cel 1 proc. swojego budżetu rocznie.

Zieleń zamiast betonozy w Poznaniu!

Projekt społeczny dotyczący inwestycji w zieleń i małą retencję został zgłoszony do przewodniczącego rady miasta Poznań 8 lutego. Zyskał szerokie poparcie, z podpisem około 500 osób, w tym przedstawicieli różnych stron sceny politycznej, świata nauki, społeczników oraz mieszkańców miasta.

Pełnomocnikiem komitetu inicjatywy uchwałodawczej jest Wiesław Rygielski, związany ze Społecznym Komitetem Wyborczym "Energia Poznania".

Czytaj także: Mieszkańcy chcą zielonego Poznania, a nie betonozy! Złożyli projekt uchwały do rady miasta

- Nie jesteśmy w stanie konkurować cenami nieruchomości z podpoznańskimi gminami, ale możemy zadbać o ład przestrzenny. Mieszkańcy są gotowi zapłacić więcej za nieruchomości, jeśli mają pewność, że za ich oknem będzie teren zielony, a nie kolejna zabudowa czy uciążliwe zakłady - mówił radny miejski z PiS, Krzysztof Rosenkiewicz.

Kierunek rozwoju i poparcie radnych

Według radnego Rosenkiewicza, dbanie o zieleń może przyciągnąć mieszkańców z podpoznańskich gmin, przynosząc miastu dodatkowe wpływy z podatków i innych opłat.

Z kolei Sara Szynkowska vel Sęk, radna Prawa i Sprawiedliwości, podkreślała, że kwestia zieleni miejskiej to temat licznych dyskusji i uchwał w mijającej kadencji.

- Prezydent Jacek Jaśkowiak wskazywał, że już teraz ponad 40 mln zł w tegorocznym budżecie zaplanowano na zieleń. Ta uchwała ma wskazać kierunek rozwoju dla innych miast oraz gwarantować, że wydatki na zieleń będą rosły wraz ze wzrostem dochodów miasta - dodał Rosenkiewicz.

Poparcie dla projektu wyraża także Koalicja Obywatelska, z radnym Filipem Olszakiem na czele.

- Poznań od lat stawia na zieleń. Nie będziemy mieli problemu z tym, aby przeznaczać na to jeszcze więcej pieniędzy. Sprawdzamy na ile już teraz wydajemy i jakie działania podejmujemy, a na ile ta uchwała coś zmienia w tym zakresie, a na ile po prostu potwierdza ten kierunek, w którym idziemy - stwierdził Olszak.

Projekt jest również popierany przez Partię Zieloni i Trzecią Drogę, których przedstawiciele uczestniczyli w złożeniu projektu na biurko Grzegorza Ganowicza. Celem uchwały jest wyznaczenie kierunku działań dla prezydenta Poznania, polegającego na zachowaniu i powiększaniu terenów zielonych oraz terenów przeznaczanych pod małą retencję.

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto