Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pat3Dełko - Poznań w trójwymiarze. Zobacz niezwykły gadżet dla turystów [ZDJĘCIA]

Katarzyna Dobroń
Na 24 kartach są m.in. Stary Browar,  pomnik Koziołków, czy Biblioteka Raczyńskich
Na 24 kartach są m.in. Stary Browar, pomnik Koziołków, czy Biblioteka Raczyńskich Piotr Jasiczek
Pat3Dełko to podręczny stereoskop, przez który można zobaczyć 24 charakterystyczne dla stolicy Wielkopolski miejsca w trójwymiarze. Powstało 15 lat temu i przeleżało ten czas w szufladzie. Teraz jego twórca próbuje zainteresować nim poznaniaków i turystów.

- To nie miała być kolejna zabawka, tylko gadżet dla turystów, który będzie bardziej oryginalny niż długopis czy folder - opowiada Piotr Nawracała, twórca pa3Dełka, który od wielu lat hobbistycznie zajmuje się stereoskopią. - Kiedy byłem chłopcem, miałem taką pocztówkę z mrugająca Japonką i to od niej wszystko się zaczęło.

Pa3Dełko składa się z kartonowych okularów, które po złożeniu są nie większe niż paczka cienkich papierosów i tyle samo kosztują. W zestawie znajduje się kilka kart z podwójnymi zdjęciami. Te dwa zdjęcia różnią się od siebie minimalnie, bo rozsunięte na odległość 60-70 mm ludzkie oczy widzą wszystko pod nieco innym kątem. Z połączenia różniących się drobiazgami obrazów w mózgu powstaje ostry obraz 3d. Z tego właśnie korzysta stereoskopia.

Jej ojcem był sir Charles Wheatstone, wynalazca m.in. elektrycznego telegrafu. Pierwszy stereoskop powstał w latach 40. XIX wieku i wkrótce stał się ulubioną zabawką na mieszczańskich salonach. Wrócił w postaci pa3Dełka. Jego premiera odbyła się podczas Jarmarku Świętojańskiego w Poznaniu.

- To jest bardzo atrakcyjna zabawka, która pobudza wyobraźnię - mówi Justyna Zawistowska z galerii "Koralove". - Przez długi czas nikt się stereoskopią nie zajmował.

ZOBACZ TAKŻE: Poznańskie gadżety z gwiazdką [ZDJĘCIA]

Z dwóch tysięcy zdjęć Poznania wybrano 24. Są na nich m.in. Stary Browar, organy Friedricha Ladegasta, pomnik Koziołków, czy Biblioteka Raczyńskich. Dodatkowo każda karta ma kod QR, który po sczytaniu smartfonem odgrywa ścieżkę dźwiękową związaną z danym miejscem. Nagrania przygotowane są przez Agatę Stanisz z UAM.

Piotr Nawracała zapewnia, że przygotowany jest już prototyp Pa3Dełka, do którego wkłada się smartfona. - Przy obecnym rozwoju technologii można samemu robić odpowiednio wyostrzone zdjęcia, które później ogląda się w trójwymiarze. Ciekawym pomysłem byłoby przygotowania pamiątek ślubnych w formie Pa3Dełka.

Pa3Dełko z poznańskimi atrakcjami na 24 kartach zostało już opatentowane. Można je znaleźć w Centrum Informacji Turystycznej oraz w Galerii Polskich Artystów "Kora-love" przy Starym Rynku.

Skomentuj:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto