Pbg Basket Do Końca Walczyło Z Mistrzem Polski

Dzisiejszy mecz PBG Basket Poznań z Asseco Prokomem Sopot miał wyłonić zwycięzcę Memoriału im. Jacka Ponickiego. Poznaniacy przegrali z mistrzami Polski po ambitnej walce do samego końca.

O tym, że koszykarze PBG Basket mieli jeszcze szansę na wygranie turnieju w Arenie zadecydowało dość niespodziewane rozstrzygnięcie pierwszego z dzisiejszych meczów. AZS Koszalin wygrał wysoko z Czarnymi Słupsk 90:69 i w tej sytuacji zwycięstwo PBG nad Prokomem sprawiłoby, że to poznaniacy wygrają Memoriał im. Jacka Ponickiego.

To jednak wydawało się niemożliwe, bo gospodarze musieli pokonać mistrza Polski. O tym, jak trudne to zadanie, przekonały już pierwsze minuty. Sopocianie prowadzili 12:3 (sic!), ale poznaniacy zdołali się podnieść i poprawić skuteczność. Znakomicie grali zwłaszcza Bobby Brannen i Joel Jones-Camacho, który dziś imponował skutecznością rzutów za trzy punkty.

W efekcie po pierwszej kwarcie Prokom prowadził zaledwie dwoma punktami 23:21. W drugiej rywale zdołali odskoczyć graczom PBG o kolejne sześć "oczek". Trzecia kwarta zakończyła się remisem 17:17 i wydawało się, że sopocianie nie zmarnują ośmiopunktowej przewagi w ostatniej fazie spotkania. Znów jednak dał o sobie znać fenomenalny Jones-Camacho, który rzucił swoją szóstą "trójkę" w tym meczu, a po chwili dorzucił kolejne pięć punktów. Na minutę przed końcem przewaga Prokomu stopniała do trzech "oczek".

Obie drużyny zaczęły grać niezwykle nerwowo i na końcowy wynik w dużym stopniu wpłynęła skuteczność wykonywania rzutów osobistych. Niestety, dwukrotnie spudłował m.in. Brannen. Poznaniacy zdołałi jeszcze doprowadzić do stanu 73:75 po pięknej akcji Miah Davisa i Rafała Bigusa, ale ostatnie trzy punkty zdobyli w tym meczu zawodnicy Prokomu.
- W takich towarzyskich meczach liczy się dla mnie nie tylko liczba zdobywanych punktów i zwycięstwa, ale przede wszystkim walka, którą moi zawodnocy dzisiaj pokazali do samego końca - mówił po meczu trener PBG Basket, Eugeniusz Kijewski.

IX Memoriał im. Jacka Ponickiego wygrał Prokom przed AZS-em Koszalin, PBG Basket Poznań i Czarnymi Słupsk. Najlepszym strzelcem turnieju został David Logan z Prokomu, który w trzech meczach zdobył w sumie 84 punkty, za to najwartościowszym zawodnikiem wybrano Joela Jonesa-Camacho z PBG Basket.
- Już kiedy mi go polecano, słyszałem, że to gracz o dużym potencjale. Wczoraj wyróżnił się skutecznością, a dzisiaj pokazał się z dobrej strony nie tylko w grze ofensywnej, ale także w obronie - ocenił grę Portorykańczyka trener Kijewski.

Dzisiejsze mecze:

PBG Basket Poznań - Asseco Prokom Sopot 75:78
Kwarty: 21:23, 17:23, 17:17, 20:15

Najwięcej punktów dla PBG Basket: Bobby Brannen 25, Joel Jones Camacho 25.
Najwięcej punktów dla Asseco Prokom: David Logan 29, Filip Dylewicz 14.

AZS Koszalin - Energa Czarni Słupsk 90:69
Kwarty: 29:22, 20:13, 19:24, 22:10

Najwięcej punktów dla AZS: Dante Swanson 21, Steffon Bradford 16.
Najwięcej punktów dla Czarnych: Demetric Bennett 19, Jason Straight 19.