MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PIT przez Internet

Lilia Łada
Lilia Łada
To oczywiście już żadna nowość - ale w tym roku Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatne oprogramowanie, dzięki któremu PIT sam wszystko policzy i jeszcze podpowie, co wpisać w odpowiednie rubryki.

Aplikację można znaleźć na stronie www.e-deklaracje.gov.pl i jest ona bezpłatna. Dzięki niej mogą wysłać swoje zeznania podatnicy składający PIT-37 z załącznikami PIT/O, PIT/D i PIT-2K.

Internetowy PIT wygląda identycznie jak papierowy, tyle że pola do wypełnienia są zaznaczone czerwoną ramką. Jest też znacznie łatwiej go wypełnić: PIT policzy za podatnika kwoty podatku, sprawdzi też, czy aby za dużo sobie nie odliczył w ramach ulgi podatkowej. Te pola, które zazwyczaj sprawiają kłopoty, będą miały dodatkowe wyjaśnienia w postaci "chmurek".

Na koniec nawet będzie można sprawdzić, czy nie zrobiło się błędów, klikając w przycisk „Sprawdzenie poprawności”, a jesli system nie wskaże żadnych błędów - po prostu wysłać formularz, klikając w przycisk „Wyślij PIT-37”.

Każdy formularz zostanie zapisany pod odrębnym numerem referencyjnym, który umożliwi jego identyfikację. Dzięki numerowi system będzie mógł każdemu podatnikowi wysłać też Urzędowe Potwierdzenia Odbioru (UPO) - dowód na to, że wysłało się PIT. Warto więc UPO sobie wydrukować i zachować - jest to możliwe po kliknięciu przycisku „Pobierz UPO” i wpisaniu numeru referencyjnego naszego formularza.

Niestety, tak łatwo wypełnić i wysłać będą mogli tylko ci podatnicy, którzy się rozliczają indywidualnie – prócz wypełnienia i wysłania formularza nie będą musieli spełniać żadnych formalności. Małżonkowie mają gorzej: przed wysłaniem wspólnego rozliczenia muszą wysłać pocztą specjalne pełnomocnictwo na formularzu UPL 1, gdzie jeden z małżonków upoważni drugiego do złożenia rozliczenia w imieniu obojga.

Wysyłając PIT nie można zapomnieć o podpisie. W tej wersji w grę wchodzą dwa rodzaje podpisu:  elektroniczny lub znacznie prostszy, czyli dane autoryzacyjne. Ale przy tym drugim sposobie należy pamiętać, by wypełniając PIT mieć przed sobą PIT za ubieły rok. Dla weryfikacji danych system może zapytać o imię, nazwisko, numer NIP lub właśnie wysokość przychodu za ubiegły rok. Jeśli nie będziemy pamiętać tych danych - system po prostu nie wyśle PIT-a.

A co wówczas, jeśli wypełniając PIT popełnimy błąd, którego system nie wychwyci? W tym przypadku trzeba będzie złożyć korektę, tak jak przy papierowej wersji dokumentu i niestety, też już na papierze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto