Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Kreską. Justyna Kierat rysuje niesamowite ptaki!

Paulina Rezmer
Pod kreską - rysunki
Pod kreską - rysunki Justyna Kierat, Pod kreską - Rysunki
Jak rozróżnić bociana od czapli i co to właściwie jest jerzyk? Na te pytania odpowiada w swojej edukacyjnej kolorowance Justyna Kierat.

"Edukolorowanka o ptakach" to wydawnictwo dla małych i dużych. Dla tych, którym ptasie historie nie są obojętne i którzy chcą nauczyć się, jak rozróżnić np. wróbla od mazurka albo jak wytropić dzięcioła. Dla ciekawskich i lubiących podglądać. Przyrodę, rzecz jasna. W książce znajdziemy zagadki, porady i podpowiedzi dotyczące obserwacji ptaków, oraz tego, jak zachwycając się nimi, nie przeszkadzać.

Rysunki Justyny Kierat dopracowane są w każdym detalu. To ważne, żeby nie pomylić charakterystycznych elementów, wzorów w upierzeniu, kolorów piór. Z jej skrzydlatymi bohaterami łatwo się oswoić, a nawet zaprzyjaźnić. Autorka podkreśla ich "osobowość" i temperament. I tak na przykład kruk jest po prostu "duży i czarny, raczej nie pojawia się w miastach", a sikorka modra "nosi się w niebieskiej czapeczce i granatowej przepasce przez oczy, nie ma krawata, tylko kreskę na brzuchu". - Wiadomo, że żaden szanujący się ornitolog, nie uznał by tych informacji za wyczerpujące, ale dla kogoś, kto w obserwacji ptaków stawia pierwsze kroki, to w zupełności wystarczy - tłumaczy Justyna Kierat.

W swojej książce przedstawia m. in. muchołówkę żałobną i białoszyją. Uczy, jak rozpoznać drozdy: kwiczoła, paszkota i kosa. Jej bohaterami sa też wróbel, mazurek i banda ich bardziej kolorowych kolegów z zimowego karmnika. Są też czaple i bociany. - Po dwa gatunki, żeby nie było tak prosto - dodaje ze śmiechem autorka. Poznajemy także zimorodka i mysikrólika.

Dzikie zwierzęta w mieście. Jak z nimi postępować? Poznaniacy dowiedzą się tego z poradnika!

Na co dzień Justyna Kierat pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest doktorantką, a w swojej pracy naukowej zajmuje się badaniem pszczół. Jej pasją jest jednak rysunek. Dlatego stworzyła stronę Pod kreską, na której umieszcza ilustracje poświęcone głównie ptakom, ale też płazom, ssakom i ogólnie pojętej ekologii. "Edu-kolorowanka o ptakach" to jej autorski debiut, choć wcześniej tworzyła już przyrodnicze ilustracje dla innych wydawnictw na zamówienie.

Zwierzęta, prócz tego, że stanowią jej główne zainteresowanie, bywają też przedmiotem rysunkowych żartów. Jak np. tego o alkach, gdzie na jednym rysunku obok siebie widnieją Alka zwyczajna (alca torda), alka z cygarem i karabinem podpisana "alca pone" i alka z kulą u nogi jako "alca traz". - Staram się zachować dystans do tego, co robię. Wychodzę też z założenia, że w ten sposób moi odbiorcy szybciej się czegoś nauczą - wyjaśnia.

Na wydanie "Edu-kolorowanki o ptakach" Justyna Kierat założyła budżet 1000 zł. Sumę postanowiła zebrać w kampanii finansowania społecznościowego na PolakPotrafi.pl. Internauci ochoczo wpłacili kwotę pięć razy większą. - Byłam bardzo zaskoczona, szczególnie, że dla wielu osób wsparcie mojej książki było pierwszą okazją do wzięcia udziału w takiej kampanii - przyznaje autorka kolorowanki, która ukazała się w połowie października.

W głowie rysowniczki są już pomysły na kolejne wydawnictwa. - Może uda się stworzyć podobną publikację o płazach - ma nadzieję autorka. W planach jest też atlas pod roboczym tytułem "rysunkowa pierwsza pomoc do rozpoznawania zwierząt", np. dużych ssaków. - Na razie rysuję i mocno wierzę, że uda się go wydać tak jak edu-kolorowankę - mówi. Jej książkę można zamówić w sieci za pośrednictwem allegro.pl. Kosztuje niecałe 20 zł.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto