Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Połamania piór szóstoklasiści!

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
W czwartek, 8 kwietnia, szóstoklasiści ze wszystkich szkół podstawowych w naszym kraju napiszą sprawdzian, który tak naprawdę nie ma wpływu na ich przyjęcie do gimnazjum. Mimo to każdy chce wypaść jak najlepiej.

Już za kilkanaście godzin uzbrojeni w pióra i długopisy dzielni uczniowie klas szóstych staną przed, tak naprawdę, pierwszym poważnym egzaminem w ich życiu - obowiązkowym sprawdzianem kończącym szkołę podstawową.

Jednak nie ma co się obawiać, gdyż sprawdzianu nie można... nie zdać. Wynik jest tylko informacją o tym jaką wiedzę posiada dziecko i nie ma on większego znaczenia w dalszej selekcji do gimnazjum. Mimo to jest on obowiązkowy i każdy uczeń, który skończył szkołę podstawową musi do niego podejść. Ci, którzy do niego nie przystąpią muszą powtórzyć ostatnią klasę, a do egzaminu podejść za rok.

Ze sprawdzianu zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu co najmniej wojewódzkim z zakresu jednego z przedmiotów objętych sprawdzianem.

W przypadku choroby istnieje możliwość odroczenia egzaminu jedynie po okazaniu zwolnienia lekarskiego. Następnie szkoły do 5 maja muszą przygotować listy osób nieobecnych na sprawdzianie i przesłać je do komisji egzaminacyjnych. Dodatkowy termin wyznaczony został na 8 sierpnia 2010 roku.

Jeśli chodzi o sam egzamin, to będzie on obejmował wiedzę uczniów zdobytą w szkole podstawowej. Będzie się składał z dwóch części: 20 pytań zamkniętych i 5 pytań otwartych. Sprawdzian bada wiedzę uczniów z zakresu umiejętności czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Za sprawdzenie prac uczniowskich odpowiedzialni będą odpowiednio przeszkoleni egzaminatorzy OKE. Uczniowie swoje wyniki poznają na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego. Będą one przekazywane indywidualnie przez dyrektorów szkół.

Miejmy więc nadzieję, że w tym roku wielkopolscy szóstoklasiści poradzą sobie lepiej z egzaminem niż w latach ubiegłych. Przypomnijmy, że w zeszłym roku nasze województwo wypadło najgorzej na tle całego kraju, a średni wynik sprawdzianu w Wielkopolsce był o 0,7 pkt gorszy niż w reszcie województw. Młodzi Wielkopolanie najsłabiej poradzili sobie z czytaniem.

- Zeszłoroczne wyniki są na pewno dla nas niesatysfakcjonujące - mówi Dorota Śliwińska, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Poznaniu. - Prowadzone są cały czas badania, w tym i psychologiczne, które wykryją przyczynę tak słabego poziomu wielkopolskich uczniów. Mamy jednak nadzieję, że w tym roku naszym podopiecznym pójdzie znacznie lepiej.

Co o egzaminie sądzą ci najbardziej zainteresowani, czyli sami szóstoklasiści? Najbardziej boją się... języka polskiego.

- Najbardziej obawiam się części humanistycznej, a w szczególności wypracowania z języka polskiego - mówi Ania, tegoroczna szóstoklasistka. - Jednak uważam, że jestem dobrze przygotowana. Wypełniłam w Internecie testy próbne, zrobiłam ogólną powtórkę, a w szkole nauczyciele omawiali główne zagadnienia. Nie ukrywam jednak, że się trochę denerwuję, jednak jutro już będzie po wszystkim.

Trzymamy więc kciuki za Anię i za wszystkie dzieci podchodzące jutro do egzaminu. Także szóstoklasiści... połamania piór.

Przeczytaj także:
Sprawdzian na koniec szkoły podstawowej 2010: zasady, testy, zadania, rozwiązania, klucze punktowania

W czwartek, 8 kwietnia, szóstoklasiści piszą obowiązkowy sprawdzian kończący szkołę podstawową. Tu znajdziecie zasady pisania egzaminu, arkusze egzaminacyjne i klucze punktowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto