Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjantom, którzy zginęli w Miednoje

Lilia Łada
Lilia Łada
Mszą św. w kościele garnizonowym wielkopolskiej policji rozpocznie się uroczystość odsłonięcia Pomnika Ku Czci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego. Zaplanowano ją na 14 maja.

Każdy naród ma swoje wydarzenia, które są wyjątkowo tragiczne i o których powinny pamiętać kolejne pokolenia. W karty historii Polski wpisana jest, wyróżniająca się szczególną potwornością, II wojna światowa. Jedną z największych zbrodni tego okresu było wymordowanie kilkunastu tysięcy Polaków służących w różnych formacjach mundurowych.

Sowieccy najeźdźcy dokonywali tych masowych mordów między innymi w Katyniu, Charkowie i Kalininie (obecnie Twer) i nie odkrytych dotychczas miejscach. Hitlerowcy natomiast skazywali na śmierć w obozach koncentracyjnych, rozstrzeliwali w nieznanych miejscach i więzieniach.

- Ofiarami tych zbrodni byli również oficerowie, podoficerowie i posterunkowi noszący mundury Polskiej Policji Państwowej - przypominają poznańscy policjanci. - W Twerze zamordowano prawie 5900 policjantów, wcześniej osadzonych w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Pochowano ich we wspólnych mogiłach w Miednoje. Takich strat, jakie przyniosło zbrodnicze działanie NKWD, nie poniosła żadna inna przedwojenna formacja polska, w tym także wojsko.

Aby upamiętnić pomordowanych i uczcić ich wielki heroizm oraz poświęcenie życia za Ojczyznę, w Poznaniu stanie Pomnik Ku Czci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego. Inicjatorami przedsięwzięcia są członkowie Fundacji Asekuracja oraz Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r. Oddział w Poznaniu, którzy chcą złożyć hołd poznańskim funkcjonariuszom zamordowanym przez sowieckich i hitlerowskich okupantów.

Na tablicach pomnika, który powstaje przy kościele garnizonowym wielkopolskiej policji przy ulicy Swoboda 43a, znajdą się stopnie, imiona i nazwiska 340. funkcjonariuszy, którzy stracili życie w Twerze oraz 37. zamordowanych w innych miejscach i zamęczonych w obozach przez hitlerowców, a także 18. policjantów Policji Państwowej z Chodzieży skazanych na śmierć w wyniku hitlerowskiego mordu sądowego. Wszystkie ofiary to funkcjonariusze, którzy 1 września 1939 roku pełnili służbę na terenie ówczesnego województwa poznańskiego.

Do powstania monumentu przyczyniło się wiele osób. Bardzo czynnie w realizację tego przedsięwzięcia włączyli się poprzedni i obecny komendant wojewódzki garnizonu wielkopolskiego.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpocznie się 14 maja mszą św. o godzinie 10. Zostali na nią zaproszeni przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych, resortowych, duchowieństwa, rodzin policyjnych, policjanci województwa wielkopolskiego i dawnego poznańskiego oraz mieszkańcy Poznania i Wielkopolski.

Dzień wcześniej, 13 maja, o godz. 12 w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Ostaszków – Twer – Miednoje – losy Poznańskich Policjantów II RP zamordowanych w czasie II wojny światowej”. W spotkaniu wezmą udział m.in. pracownicy naukowi, inicjatorzy budowy pomnika, rodziny pomordowanych policjantów.


wystawa pod
patronatem MM Moje Miasto Poznań
Dzień
Europy w Poznaniu

6-9 maja 2010
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto