Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika, Volkswagen, Phoenix Contact - Niemiecki model studiów. Praktyka w firmie obok wykładów

Mateusz Pilarczyk
Volkswagen Poznań
Volkswagen Poznań Andrzej Szozda
Sama wiedza to dziś za mało, aby znaleźć pracę. Nawet inżynierowie potrzebują praktyki, dlatego Politechnika Poznańska wraz z Volkswagen Poznań i firmą Phoenix Contact Wielkopolska rozpoczynają innowacyjny program tzw. studiów dualnych, który od lat sprawdza się chociażby Niemczech.

Polega on na połączeniu nauki na politechnice z pracą zawodową. Studenci od drugiego roku oprócz typowych zajęć na uczelni będą też jeździli do firm. Tam ma być realizowana część przedmiotów. Początkowo będzie to jeden dzień w tygodniu, a w ostatnich semestrach nauki aż 3 dni. Dzięki temu zagadnienia, których do tej pory studenci uczyli się na ćwiczeniach i w laboratoriach będą poznawać w pracy produkcyjnej.

- Studenci pierwszego roku automatyki i robotyki z wydziału elektrycznego przeszli już rekrutację do obu firm. Ta współpraca może dać im w przyszłości zatrudnienie. Oczywiście są wolnymi ludźmi i decyzja gdzie chcą pracować po studiach należy wyłącznie do nich - zaznacza prof. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej, który chciałby, aby tą drogą poszły również inne firmy.

CZYTAJ: Kogo zatrudnią w Poznaniu? Szansa dla budowlańców i informatyków

Oprócz zajęć w roku akademickim studenci będą mieli też praktyki w wakacje.
Za pracę w obu firmach otrzymają wynagrodzenie. Dodatkowo na ich konta będzie wpływało stypendium. Stąd też rekrutacja, którą przeszło 14 osób - miejsca na studiach dualnych są tylko dla najlepszych.

- Ponadto student będzie mógł przystąpić do egzaminu prowadzonego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Po jego zdaniu otrzyma certyfikat potwierdzający zdobycie zawodu, który jest akceptowany na terenie Unii Europejskiej. Podczas pobytu w przedsiębiorstwie studenci będą mieli też możliwość nauki języka niemieckiego - zaznacza Piotr Danielewicz, rzecznik VW Poznań.

W ten sposób po zakończeniu nauki student zdobędzie nie tylko tytuł inżyniera, ale też certyfikat w zawodzie monter mechatronik. Będzie też od razu gotowy do pracy - bez studiów dualnych w zaawansowanych technologicznie firmach absolwenci i tak przez wiele miesięcy są przyuczani do pracy.

- Długo negocjowaliśmy jak ma wyglądać program studiów dualnych, dlatego cieszę się, że dziś umowa zostanie uroczyście podpisana - przyznaje prof. Tomasz Łodygowski.

PRACA W POZNANIU: ZOBACZ WIĘCEJ

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto