Polska - San Marino: Czy Polacy będą lepsi od Odlewu Poznań? [ZDJĘCIA]

Zbyszek Snusz
facebook.com/pages/HKS-Odlew-Poznań
W kwietniu ubiegłego roku B-klasowy klub z Poznania zmierzył się z wielokrotnym mistrzem San Marino, FC Domagnano. Poznaniacy po zaciętej walce przegrali z utytułowanym rywalem tylko 0:1. Czy dzisiaj reprezentacji Polski uda się pomścić Odlew Poznań?

Gdzie obejrzeć mecz Polska - San Marino? Transmisja na żywo w telewizji i Internecie [LIVE, ONLINE]

Polacy grali z San Marino sześć razy. Odnieśli też sześć zwycięstw, strzelając przy tym 23 bramki i nie tracąc żadnej. Najtrudniej było w pierwszym meczu. Nasi reprezentanci w 1993 roku wygrali z San Marino ledwie 1:0 po bramce strzelonej ręką przez Jana Furtoka.

Ostatnie spotkanie rozegrano w kwietniu 2009 roku w eliminacjach do Mistrzostw Świata. Polska pokonała wtedy San Marino aż 10:0! We wtorek czas na spotkanie numer siedem. Nikt chyba jednak nie łudzi się, że naszym reprezentantom uda się powtórzyć ten dwucyfrowy wynik.

Reprezentacja San Marino nie należy do piłkarskich potęg. Jeżeli trener Giampaolo Mazza, na co dzień nauczyciel wf-u, wystawi taką samą jedenastkę, jak w przegranym w piątek meczu z Anglią, znajdzie się w niej tylko dwóch zawodowych piłkarzy. Reszta to amatorzy, zresztą jak wszyscy piłkarze w San Marino.

A mało kto wie, że prawdziwi amatorzy z niewielkiej enklawy znajdującej się na terenie Włoch zmierzyli się w ubiegłym roku z równie prawdziwymi amatorami z B-klasowego Odlewu Poznań. Było to jak najbardziej oficjalne spotkanie rozegrane za zgodą i wiedzą obu piłkarskich federacji.

Mecz zorganizowano w kwietniu 2012 roku z okazji 10-lecia powstania klubu z Poznania. Co ciekawe, na trybunach sanmarińskiego stadionu nie zabrakło dopingu, który był prowadzony przez całe 60 minut meczu (grano 2x30 minut).

- Do San Marino przyjechały z nami rodziny i to właśnie one prowadziły główny doping - wspomina nasz redakcyjny kolega Rafał Wąsowicz, który wystąpił w meczu. Oprócz niego na boisku pojawił się też m.in. policjant, taksówkarz, byli też prawnicy i inni dzienikarze. - Kibice odpalili nawet race, co zaciekawiło karabinierów. Na szczęście przyjechali tylko na stadion, popatrzyli i odjechali - dodaje z uśmiechem popularny "Wąsu".

Niewiele brakowało, żeby samo spotkanie zakończyło się sensacyjnym remisem. Długo żaden z graczy nie potrafił trafić do siatki rywali, choć okazji było co nie miara. W pierwszej połowie sędzia nie podyktował też ewidentnego karnego dla poznaniaków, a żeby tego było mało w całym meczu zawodnicy Odlewu trzy razy trafili w poprzeczkę bramki FC Domagnano.

W końcu sześć minut przed końcem starcia do poznańskiej bramki trafił Mirko Piscaglia - jak się okazało, były reprezentant San Marino do lat 17.
- Mieliśmy za mało czasu na aklimatyzację i pod koniec meczu zawodnicy FC Domagnano pokazali, że, niestety, mają lepszą kondycję - tłumaczy Rafał Wąsowicz. - Ale może to i lepiej, bo gdybyśmy zremisowali, to nikt by nam w to nie uwierzył.

Jeśli dzisiaj Polakom nie uda się pokonać San Marino, to chyba też nikt w to nie uwierzy...

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku