MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię Zamku w "Snach o potędze"

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
Wejdź do szafy, podepcz książki i obejrzyj film - do tego zmusza ...
Wejdź do szafy, podepcz książki i obejrzyj film - do tego zmusza ... Przemo Wałczyński
Wejdź do szafy, podepcz książki i obejrzyj film - do tego zmusza nowa wystawa w poznańskim Zamku o historii tego obiektu.

Poznański Zamek to budowla z długą i zawiłą historią. Dzieje Zamku przeplatają historie Polski i Niemiec. Nie wszystkie fakty z historii są jednak powszechnie znane. Jaką rolę pierwotnie miał pełnić Zamek? Dla kogo został wybudowany?

Kto nie zna odpowiedzi na te pytania, historyczne fakty może poznać przy okazji kontaktu ze sztuką. Wszystko za sprawą wystawy "Sny o potędze", która zostanie otwarta już w czwartek. Znajdziemy tu prace 14 europejskich artystów, w tym z Polski.

Ich instalacje to nawiązanie do historycznych dziejów związanych z tym miejscem, relacji pomiędzy dwoma narodami oraz zagadnień odnoszących się do idei władzy i jej ekspozycji w świadomości społecznej. Wystawa nie jest zrealizowana w jednym miejscu.

Aby odkrywać kolejne prace, trzeba zwiedzać zamkowe wnętrza, poznając jednocześnie jak wygląda to miejsce obecnie, i kontrastując to z historią.

- Prawie połowa z zaprezentowanych prac, to dzieła stworzone specjalnie na tą wystawę - mówi kuratorka Agata Rogoś.

Dominują prace audiowizualne, w tym nawet interaktywne. Na specjalnie zamontowanych ekranach oglądać można krótkie filmy. Na interaktywnej instalacji manipulować można z kolei perspektywą trójwymiaru.

Jeszcze dalej natrafimy na ciekawą pracę, która kryje się pod nogami zwiedzających. Po przekroczeniu progu mimowolnie spoglądamy w dół, gdy okazuje się, że znajdujemy się na ogromnym dywanie książek. Wchodząc z kolei do pomieszczenia projektowanego kiedyś na gabinet Hitlera, wchodzimy jednocześnie do ogromnej szafy.



- Historia zamku jest trochę taką historią niechcianą, nierozerwalnie wiążąca się z Niemcami. Sam tytuł wystawy "Sny o potędze" nawiązuje do marzeń tych, którzy wznosili gmach Zamku, do ich żądzy władzy i potęgi. Na szczęście te sny się nie sprawdziły - mówi Agata Rogoś.

W ramach wystawy odbędą się także wykłady i live acty poświęcone historii Zamku.

Sama wystawa potrwa do 18 grudnia. Zwiedzać ją można także z przewodnikiem

Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia przejdź do fotogalerii





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto