Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań będzie świętować 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Poznan 2021 12 30 lekno kolo wagrowca powstanie wielkopolskie bitwa grup rekonstrukcyjnych fot waldemar wylegalski glos wielkopolski
Poznan 2021 12 30 lekno kolo wagrowca powstanie wielkopolskie bitwa grup rekonstrukcyjnych fot waldemar wylegalski glos wielkopolski Glos Wielkopolski
27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie: pierwsze strzały na ulicach Poznania, które padły w napiętej, szczególnie po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego, atmosferze, przerodziły się w zryw, który zwrócił Polsce Wielkopolskę i w dużym stopniu przyczynił się do odzyskania Pomorza.

To już 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – i pierwsza od czasu pandemii koronawirusa, bez profilaktycznych ograniczeń dotyczących obecności Wielkopolan i gości w obchodach. Jednocześnie, już drugi raz będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – święto państwowe.

Centralne obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się 27 grudnia, tradycyjnie o godzinie 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Ich organizatorami są Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Zobacz też: Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 przywróciło Polsce Wielkopolskę

Towarzyszyć im będą nie mniej ważne chwile: o godz. 11.15 nastąpi złożenie kwiatów na mogiłach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, ponadto delegacje złożą kwiaty przy tablicach pamiątkowych Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich, a także przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

O godzinie 11.00 rozpocznie się Koncert Bożonarodzeniowy dla Uczczenia Powstania Wielkopolskiego: zapraszamy na niego do Poznańskiej Ogólnopolskiej Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej 12. Wystąpią m.in. orkiestry dęte z Kalisza i Grodziska oraz chóry męskie z Gniezna, Poznania i Kalisza.

Umundurowani rekonstruktorzy historyczni zapraszają tego dnia do Obozowiska Powstańczego: podobnie jak w ubiegłym roku będzie ono zlokalizowane pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Ludgardy i Paderewskiego, w godzinach 13.00-17.00.

O godz. 12.30 odbędzie się Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich – w poznańskiej Farze, przy ul. Gołębiej 1.
Dla tych, którzy chcą ciekawie spędzić czas i dowiedzieć się czegoś ciekawego o wielkopolskim zrywie, zapraszamy o godz. 14.30 na Spacer śladami Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z Jarosławem Redlińskim. Zbiórka przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Stary Rynek 3), spacer jest bezpłatny.

O godz. 16.40 rozpoczną się centralne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi. Otworzy je Marek Woźniak, marszałek województwa, z delegacją władz samorządowych. W tym roku prezydent Andrzej Duda nie przyjedzie do Poznania, będzie go zatem reprezentować Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zaproszeni są oczywiście wszyscy Wielkopolanie, a kto nie będzie mógł osobiście przybyć, może śledzić uroczystość online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu, także w języku migowym.

Kalendarz uroczystości w Poznaniu w dniu 27 grudnia zakończy IV Ultramaraton Gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie. To – jak podkreślają organizatorzy: Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, gmina Tarnowo Podgórne, Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, Sołtys i Rada Sołecka wsi Lusowo, OSP Lusowo, Koło Gospodyń Wiejskich w Lusowie, OSiR Tarnowo Podgórne - 104 km na 104-tą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. IV Ultramaraton podzielony jest na dwie dyscypliny – bieg i spacer Nordic Walking. Uczestnicy mają przed sobą dystans 104 km: pierwsze okrążenie 4 km i 10 pętli, po 10 km każda. Start i metę biegu wyznaczono w świetlicy wiejskiej przy ulicy Ogrodowej 3 w Lusowie, biuro biegu czynne będzie od godz. 16.00 z weryfikacją zawodników i wydawaniem numerów startowych.

O godz. 18.30 odbędzie się odprawa techniczna, o 18.45 - przejście uczestników na cmentarz, zapalenie znicza i złożenie wiązanki na grobie gen. Józefa Dowbora Muśnickiego i o 19.00 – start. Zakończenie odbędzie się o godz. 11.00 28 grudnia, przy czym w przypadku trudnych warunków pogodowych limit czasu może być wydłużony – wyłącznie dla zawodników pokonujących ostatnie okrążenie. Warto dodać, że przed rozpoczęciem i po zakończeniu biegu można skorzystać z możliwości bezpłatnego zwiedzania Muzeum Powstańców Wielkopolskich.

Organizatorzy informują, że limit liczby uczestników wynosi 104 osoby (biegacze i „kijkarze” łącznie), zapisy prowadzone są online w kalendarzu biegowym na stronie maratonypolskie.pl; warunkiem umieszczenia na liście startowej jest dokonanie podczas zapisu wpłaty wpisowego – 60 zł - na konto podane na tej stronie. Kwota wpisowego wynosi 60 zł (słownie: sześćdziesiąt złotych).
Druga poznańska uroczystość powstańcza odbędzie się 29 grudnia o godz. 16.00 przed Pomnikiem Poległych Winiarczyków przy ul. Sokoła w Poznaniu. Wezmą w niej udział nie tylko mieszkańcy Winiar i inni poznaniacy, ale też wojsko – żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto