Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań bez papierosa: Od 15 listopada całkowity zakaz palenia (z wyjątkami)

Redakcja
Nim nie będzie można palić w miejscach publicznych, w sobotę - 3 lipca - spotykamy się nad Maltą na imprezie propagującej rzucanie palenia oraz promującej pierwszą mapkę z poznańskimi lokalami, w których już nie można palić papierosów.

W kwietniu posłowie przegłosowali zapisy dotyczące wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych w Polsce. To ostateczna wersja nowelizacji ustawy, która 29 kwietnia br. została podpisana przez marszałka Komorowskiego, wykonującego obowiązki prezydenta. Według przepisów termin obowiązywania ustawy to 6 miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw. Zatem już pod koniec tego roku zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wprowadzenia zakazu, będą musieli się mu podporządkować.

Już w połowie krajów Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów. Większość z nich szybko dostosowała się do nowego prawa. Ustawa antynikotynowa przez wiele miesięcy była kwestią sporną w Polsce. Najbardziej kontrowersyjną częścią, która dzieliła posłów było wprowadzenie całkowitego zakazu palenia papierosów w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Ostatecznie w lokalach, w których znajduje się tylko jedna sala obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia tytoniu. Właściciele małych jednoizbowych lokali nie będą mieli możliwości wyboru – jak mylnie podaje część mediów. Natomiast w tych lokalach, które posiadają przynajmniej 2 sale, będzie można wydzielić pomieszczenie dla palących, które jednak będzie musiało być szczelnie zamknięte i z odpowiednią wentylacją.

Całkowity zakaz palenia obowiązywać będzie w szkołach, szpitalach, przychodniach, środkach transportu publicznego (taksówkach, samochodach służbowych), przystankach autobusowych i tramwajowych oraz miejscach przeznaczonych dla dzieci (place zabaw, itp.). Wolno będzie palić w hotelach, punktach obsługi turystów, w domach pomocy społecznej i spokojnej starości.

Jeśli chodzi o palarnie w miejscach pracy, to od pracodawcy zależeć będzie czy takie miejsca powstaną. Restrykcyjne wymagania, dotyczące palarni stanowią jednak istotną barierę do ich budowania. Ustawa jest krokiem milowym w walce z tytoniem w naszym kraju.

Za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić kary - do 500 zł dla osoby palącej w miejscu niedozwolonym (np. w lokalu czy na przystanku) do 2000 dla właściciela obiektu, gdzie zakaz palenia obowiązuje w myśl ustawy, ale brak jest dostatecznej informacji o tym fakcie.

W najbliższą sobotę, 3 lipca, w godz. 15-20 nad jezioro Malta powinni przyjść wszyscy, którzy planują rzucić palenie – otrzymają fachową pomoc i poradę. Na stoiskach przygotowanych przez stowarzyszenie Manko będzie można także dowiedzieć się wszystkiego o nowych przepisach zakazujących palenia tytoniu w miejscach publicznych. Prowadzone przez Manko kampanie Lokal Bez Papierosa i Polska Bez Dymu pokazały, iż lokale gastronomiczno-rozrywkowe dobrowolnie deklarują zakaz palenia, nie boją się utraty klientów, oraz że rośnie poparcie społeczne do miejsc wolnych od tytoniu. W sieci Lokal bez Papierosa.pl jest obecnie około 1400 lokali w ponad 100 miastach w Polsce.

Akcja Poznań bez papierosa jest wydarzeniem towarzyszącym maltafestival poznań2010. MM Moje Miasto Poznań jest patronem medialnym akcji.


17, 18,


24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca


2010 - Malta
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto