Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Hostel w byłym budynku telewizji przy Solnej

Karolina Koziolek
Paweł Miecznik
W części dawnej siedziby TVP Poznań przy al. Niepodległości 30 powstanie hostel. Znajdzie on swoje miejsce w nowszej części budynku pochodzącej z lat. 70. To ta od strony ul. Solnej.

- Prace chcemy zakończyć zanim rozpocznie się nowy semestr akademicki. Hostel będzie skierowany głównie do studentów - zapowiada Czesław Fiedler, właściciel firmy Anart, która rok temu we wrześniu kupiła budynek od TVP.
Pokoje będzie można wynająć na dłużej. Każdy z nich będzie miał własny węzeł sanitarny, czyli łazienkę i aneks kuchenny, łącznie ok. 30 mkw.

PRZEJDŹ NA STUDNCKĄ STRONĘ POZNANIA - KLIKNIJ

W reprezentacyjnej części gmachu z efektownym wejściem od strony al. Niepodległości, swoją siedzibę znajdą prawdopodobnie banki oraz kancelarie prawne.

- Na to trzeba będzie jeszcze poczekać. Front budynku czeka na swoją kolej, jego remont jeszcze się nie zaczął. W tej chwili kończone są prace przy elewacji od strony ul. Nowowiejskiego, gdzie znajdzie się wejście do hostelu - wyjaśnia Czesław Fiedler.

Całkowicie ukończone są prace przy trzeciej części budynku, czyli tzw. stajence. To najmniejsza i najniższa część z wieżyczką, znajdująca się na rogu ulic Nowowiejskiego i Kościuszki. Jeszcze nie wiadomo co tam powstanie.

Wielki gmach u zbiegu al. Niepodległości i Solnej stał pusty od 2003 r. Od lat 80. Był własnością Telewizji Polskiej, gdzie swoje miejsce znalazł regionalny ośrodek TVP. I to właśnie pod adresem telewizji wielokrotnie w ostatnich latach padały zarzuty o niegospodarność: podczas gdy TVP narzekała na stan swoich finansów nie zrobiła nic, aby zarobić na dawnej siedzibie.

Obiekt przez lata niszczał, a tym samym spadała jego wartość. W pewnym momencie brano pod uwagę, aby do budynku wprowadził się Urząd Marszałkowski. Do przeprowadzki jednak nie doszło, a urząd w między czasie zdecydował o budowie nowej siedziby również przy al. Niepodległości, ale cztery numery dalej, w kierunku byłego hotelu Polonez.

Ostatecznie telewizja pod koniec 2010 r. zdecydowała się na ogłoszenie przetargu na sprzedaż budynku. We wrześniu 2011 r. za prawie 10 mln zł. zabytkowy obiekt kupił Czesław Fiedler, właściciel firmy z branży nieruchomości.

Na początku był tam urząd
Budynek przy al. Niepodległości powstał w latach 1908-1910 jako siedziba landratury.
Władze powiatu poznańskiego korzystały z budynku również po I wojnie światowej. Pod koniec lat 40. mieścił się tam Młodzieżowy Dom Kultury, który później przeniósł się do zamku przy ul. Św. Marcin. Od lat 80. budynek był siedzibą TVP, aż do momentu gdy ta przeniosła się do nowego obiektu przy ul. Serafitek.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto