Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Od 1 stycznia wielka reforma rad osiedli

Janusz Ludwiczak
Obecnie w Poznaniu jest 69 rad osiedli. Lokalne samorządy są "organem opiniotwórczym" i nie mają zbyt wiele kompetencji. Nie mogą np. podejmować bezpośrednio decyzji o remontach dróg czy miejscach, w których ma pojawić się zieleń. Zadania te realizują jednak miejskie jednostki.

Po reformie, która wejdzie w życie 1 stycznia, ma się to zmienić. - Rady osiedli będą mogły decydować o remontach szkół i dróg - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, przewodniczący doraźnej komisji ds. reformy osiedlowej rady miasta.

- Prace nad reformą poznańscy radni rozpoczęli w marcu 2009 roku. Zmiany przegłosowano już rok później podczas sesji Rady Miasta. Między czasie przeprowadziliśmy liczne konsultacje z istniejącymi radami - tłumaczy Wiśniewski.

- Z mocy prawa ulega rozwiązaniu skład dotychczasowych rad osiedla i ich zarządów. Do czasu wyboru nowych sprawami osiedla zajmować będzie się Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania. - przekonuje Wiśniewski. I jak dodaje: - Urzędnicy będą dysponować budżetem, który już opracowały i uchwaliły rady. Osiedla, które nie będą się łączyć, działać będą do 19 marca - dodaje.

- Wydział realizować będzie zadania niezbędne, które rady osiedli ustaliły w swoich budżetach. W sumie połączonych zostanie 49 rad. Na terenie 20 osiedli nie będzie żadnych zmian - wyjaśnia Elżbieta Sparażyńska z Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych UM.

- Obecnie jesteśmy w trakcie ustalania procedury wyborów osiedlowych. 60 dni przed wyborami, 19 stycznia, powinien być przygotowany szczegółowy kalendarz wyborczy - dodaje.

Zanim odbędą się wybory do nowych rad - które zaplanowano na 20 marca - będą musieli zgłosić się chętni do kandydowania. - Kandydaci do rad osiedli będą mogli zgłaszać się od 18 lutego - mówi Wojciech Wośkowiak, jeden z twórców reformy w radzie miasta.

- Do nowych rad osiedli będą mogły startować osoby, które ukończyły 18. rok życia, są zameldowane na terenie osiedla i zbiorą 15 podpisów - dodaje.

- Po połączeniu z osiedlem Skorupki i Górczynek będziemy mieli czterokrotnie większy budżet. Zamiast dotychczasowych 100 tys. zł dostaniemy ok. 400 tys. zł. Za to będziemy mogli wyremontować więcej chodników, zrobić więcej dla mieszkańców - mówi Bartosz Zawieja z Rady Osiedla Górczyn.

Na lepsze funkcjonowanie miejskich instytucji liczą też radni z innych osiedli. - Chcielibyśmy, by była lepsza współpraca z jednostkami miejskimi. Mamy nadzieję, że urzędy będą zwracać uwagę na stanowisko mieszkańców - uważa Andrzej Rataj, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Rybaki-Piaski.

- Wielokrotnie nie byliśmy informowani o inwestycjach. Prace remontowe podejmowano, a my nic o tym nie wiedzieliśmy. Chcemy, żeby było brane pod uwagę nasze zdanie. Jako mieszkańcy oczekujemy, że gdy nowe Osiedle Stare Miasto będzie większe, to będziemy mieć więcej do powiedzenia i będzie ono bardziej zauważalne - dodaje.

Dzięki reformie rady osiedli otrzymają też wsparcie administracyjne z urzędu miasta. Oddelegowany pracownik będzie wspomagał rady w ich pracach. Lokalne samorządy będą mogły też składać skargi i odwołania na ręce Rady Miasta i właściwych komisji merytorycznych, co sprawi, że samorządy mają być traktowane poważniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto