Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań okiem poznaniaka

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
Bardzo dobra komunikacja miejska, świetnie rozwinięty handel i duże możliwości rozwoju – tak, według badań, sami oceniamy nasze miasto.

Najwyżej oceniamy nasze miasto pod kątem możliwości handlu i rozwoju – zadowolonych jest aż 65 proc. pytanych w badaniu "Życie w Poznaniu", przeprowadzonym na zlecenie Urzędu Miasta.

Taki sam odsetek respondentów pozytywnie wypowiada się o poznańskim MPK. Warto wspomnieć, że tym samym, poznański przewoźnik może się pochwalić jednym z najwyższych tego rodzaju wskaźników w kraju.

Poznaniacy dobre oceny wystawili miastu również w kategoriach: rozwój infrastruktury sportowej – tu odsetek niezadowolenia wynosi jedynie 2,7 proc.; architektura i wygląd miasta, rozwój i inwestycje otrzymały czwórkę z plusem.

Poznań to także miasto wykorzystujące nowe technologie, o wysokiej jakości życia, wspierające rozwój przedsiębiorczości.

Służba zdrowia wciąż chora

W porównaniu do poprzednich badań, poprawie uległa ocena poziomu kształcenia; spadła również liczba niezadowolonych z warunków mieszkaniowych.

Co się zatem poznaniakom najbardziej nie podoba w mieście?
Przede wszystkim służba zdrowia – jedynie 17 proc. wypowiada się o niej pozytywnie.

Poznaniacy chcieliby również poprawy warunków poruszania się po mieście samochodem czy rowerem. Ważne dla nich jest wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum i poprawa infrastruktury drogowej.

Poznań - miasto targów

Mieszkańcy poproszeni zostali także o wskazanie najważniejszych, ich zdaniem, kierunków rozwoju miasta. Okazało się, że poznaniacy chcą widzieć swoje miasto jako centrum targowo-kongresowe oraz jako miasto szkolnictwa wyższego.

Problemami miasta, z którymi według poznaniaków, należy się zmierzyć w pierwszej kolejności, są przede wszystkim: poprawa funkcjonowania służby zdrowia, zapewnienie miejsc pracy i usprawnienie poruszania się po mieście własnym srodkiem transportu - samochodem, motocyklem czy tez rowerem.
Strategia do 2030

Badania socjologiczne prowadzone pod hasłem „Życie w Poznaniu” są elementem Strategii Rozwoju Miasta i mają umożliwić poznanie opinii mieszkańców na najbardziej istotne kwestie.

Wspomnianą strategię, której towarzyszy dewiza: „Poznań miastem wiedzy, w którym ludzie chcą mieszkać, a przedsiębiorcy inwestować”, podzielono na cztery główne działy: gospodarka i nauka, gospodarka przestrzenna, gospodarka komunalna i usługi społeczne.

Wyznaczono przy tym główne cele: rozwój gospodarki innowacyjnej i podnoszenia atrakcyjności inwestycyjnej miasta, poprawa atrakcyjności przestrzeni i architektury  oraz jakości życia w zakresie komunikacji i spędzania wolnego czasu, zwiększenie znaczenia miasta jako ośrodka wiedzy i kultury oraz stworzenie silnej metropolii.

Strategia planowana jest do 2030 roku. Wyniki badań przeprowadzonych wśród mieszkańców zaprezentował prof. Ryszard Cichocki z UAM podczas piątkowego posiedzenia Rady Strategii i Rozwoju Poznania.

Przeczytaj także:
Poznań to turystyczny młodzieniec

- Poznań to w Polsce turystyczna pierwsza liga. Potencjał mamy ogromy, trzeba go tylko wykorzystać - mówi w rozmowie z MM Poznań dr Piotr Zmyślony z Uniwersytetu Ekonomicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto