Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Orkiestra Miasta Poznania gra już pół wieku

Katarzyna Fertsch
Orkiestra Miasta Poznania zdobyła złoty medal za przemarsz na konkursie w Niemczech
Orkiestra Miasta Poznania zdobyła złoty medal za przemarsz na konkursie w Niemczech Sławomir Seidler
W jej skład wchodzi pięćdziesiąt osób, w tym sześć kobiet. Zdobywa medale na międzynarodowych konkursach. Jest na większości uroczystości w Poznaniu. Gra nie tylko utwory klasyczne, ale i przeboje filmowe, musicalowe, operetkowe i muzyki rozrywkowej. I robi to już od 55 lat. W roku swojego jubileuszu Orkiestra Miasta Poznania zamierza wydać płytę. Muzycy chcieliby także pojechać na jakiś konkurs. Okazuje się jednak, że miasto Poznań występuje tylko w nazwie, a orkiestrę utrzymuje MPK, które na taką działalność pieniędzy nie dostaje.

Orkiestra to emerytowani muzycy, uczniowie i studenci. Występują podczas uroczystości miejskich, na imprezach organizowany przez MPK, czasem dają też koncerty w zakładach pracy. Do kalendarza rocznego orkiestry na stałe weszło już kilka imprez, między innymi: Poznański Poranek Muzyczny, Dni Łazarza czy letnie koncerty promenadowe.

– Zawsze chciałam grać w orkiestrze – przyznaje Maria Anders, jedna z sześciu grających kobiet. – Najprzyjemniejsze są występy na ulicy, kiedy maszerujemy w mundurach. Nie ma osoby, która nie zatrzymałaby się na nasz widok.

Pani Maria wspomina, jak pewnego razu podczas takiego występu jednej z koleżanek obcas utknął między kostkami brukowymi. Cała orkiestra musiała się wtedy zatrzymać, a ona odłożyła instrument i próbowała uwolnić but.

Zespół, kiedy tylko może, wyjeżdża na międzynarodowe konkursy. Podczas ostatniego, który odbył się w Niemczech, zdobył aż dwa złote medale: za koncert i przemarsz.

– Jeździlibyśmy częściej, ale takie wyjazdy kosztują, a nam brakuje pieniędzy – przyznaje kapelmistrz orkiestry Jarosław Goerlich.
Pieniędzy brakuje też na wydawanie płyt i organizację koncertów czy wynajęcie auli (dlatego na przykład jubileuszowy koncert nie odbędzie się w auli UAM). Mimo że nazywa się Orkiestrą Miasta Poznania, to finansowana jest przez MPK. A od stycznia zeszłego roku MPK jest tylko przewoźnikiem i dostaje pieniądze od miasta jedynie na obsługę linii tramwajowych i autobusowych.

– W zeszłym roku wydaliśmy na orkiestrę ponad 321 tysięcy złotych. To tylko koszty związane z wynajęciem pomieszczenia na próby, wyjazdy i mundury – opowiada Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK. – Do tego dochodzą koszty dodatkowe, jak wydanie płyty, druk plakatów czy broszurek reklamowych.
Co ciekawe, w orkiestrze nie ma ani jednego pracownika poznańskiego MPK.

– Orkiestra nie jest instytucją kultury, nie możemy więc jej finansować. Nie odżegnujemy się jednak od niej. Zawsze może się zwrócić do nas z wnioskiem o przyznanie dotacji – mówi Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za kulturę.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto