18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Otwarcie Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim [ZDJĘCIA]

WAK
Rezerwat Archeologiczny "Genius Loci"
W piątek, 29 czerwca o godz. 11.30 odbędzie się oficjalne otwarcie Rezerwatu Archeologicznego "Genius Loci" na Ostrowie Tumskim - nowej placówki Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Zobacz też: Rezerwat na Ostrowie Tumskim coraz bliżej. Wmurowano akt erekcyjny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rezerwat to nowoczesna, wyposażona w multimedia placówka. Dla poznaniaków i turystów będzie dostępna od 30 czerwca.

Ci, którzy zdecydują się obejrzeć nową placówkę muzealną na Ostrowie Tumskim, najpierw trafią do sali kinowej, w której obejrzą projekcję filmu wykonanego w technologii 3D. Później będą oglądać pozostałości po monumentalnych wałach sprzed tysiąca lat. Zetkną się również z holografią. Obraz holograficzny pomoże im zrozumieć funkcjonowanie systemu fortyfikacyjnego.

Zobacz też: Ostrów Tumski w Poznaniu - artykuły, zdjęcia, filmy

Gospodarze obiektu w jego wnętrzu wyznaczyli przestrzeń do prezentowania wystaw czasowych. Będą w niej pokazywać ekspozycje z różnorodnych gałęzi nauki. W rezerwacie ma bowiem działać innowacyjne centrum edukacji historycznej, w którym przeszłość powinna przyciągać ludzi otwartych i kreatywnych oraz stawać się inspiracją dla przyszłości.

Nazwa rezerwatu - Genius Loci (łac. Duch opiekuńczy) - nawiązuje do szczególnego charakteru Ostrowa Tumskiego, od ponad1000 lat nieodłącznie związanego z historią Polski i Poznania.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
GŁOS.TV - filmy z Poznania i regionu [Lubię to!]
Indeks dla ZEBRY - strefa studenta na Poznań Nasze Miasto [Lubię to!]
Bułgarska.pl - wszystko o Kolejorzu [Lubię to!]
Droga do Euro 2012 - wielkie poznańskie odliczanie do Euro 2012 [Lubię to!]
Konkursy - baw się z nami i wygrywaj nagrody


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Podstawowe dane techniczne i finansowe
Powierzchnia terenu przekazanego przez Poznańską Kurię Metropolitalną Miastu Poznań w celu realizacji inwestycji wynosi 1002 m2. Powierzchnia zabudowy w obrysie parteru liczy 435 m2, a powierzchnia całkowita 631 m2. W części podziemnej znajdują się: sala ekspozycyjna reliktów wału grodu poznańskiego, korytarz z ekspozycją fundamentów muru biskupa Lubrańskiego oraz część komunikacyjna. Na parterze mieści się wielofunkcyjna sala kinowa przystosowana do projekcji w technologii 3D, hol z szatnią oraz zaplecze sanitarne. W obiekcie znajdują się również tzw. infokioski. Prezentowany będzie także holograficzny obraz grodu z czasów jego świetności.

Wartość projektu wynosi ok. 9 700 000 PLN. Inwestycja jest dofinansowywana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (Działanie 6.2 - Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego) w wysokości ok. 6 500 000 PLN. Pozostała część,
tj. ok. 3 200 000 PLN, jest wydatkowana ze środków przyznanych przez Radę Miasta Poznania.

Kierownik placówki
Agnieszka Stempin, archeolog, absolwentka Instytutu Prahistorii UAM. Pracę w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu podjęła w 1995 roku, początkowo w Archiwum Naukowym. Od 2000 roku kierowała Działem Archeologii Wielkopolski.
Kontakt: [email protected], Tel. 61 852 81 51, wew. 238 lub tel. 61 852 21 67.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto