18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Pracownik muzeum zbada egipską oazę

Szymon Zdziebłowski, WAK
Archiwum Muzeum Archeologicznego w Poznaniu
Paweł Polkowski z Pracowni Sztuki Naskalnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, dzięki grantowi z puli Narodowego Centrum Nauki, zajmie się badaniem sztuki naskalnej w egipskiej oazie Dachla. na 3-letni projekt badawczy dla osób rozpoczynających karierę naukową i nieposiadających stopnia naukowego doktora.

W czasie trwania projektu Paweł Polkowski trzykrotnie wybierze się do oazy Dachla. Za każdym razem spędzi w niej około miesiąca. Będzie badał odkryte już przedstawienia sztuki naskalnej. Weźmie również udział w rekonesansie po pustyni w poszukiwaniu nieznanych petroglifów. W efekcie powstanie praca doktorska.

- Moim zamiarem jest podjęcie próby interpretacji sztuki naskalnej bez względu na chronologię przedstawień. Jest to próba interpretowania przede wszystkim miejsc z petroglifami w oparciu o analizy krajobrazu. Za istotną dla studiów uznaję kategorię miejsca (np. pojedyncze wzgórze), jako czynnik determinujący przedmiot badań. Zastane w danym miejscu petroglify (oraz inne znaleziska stanowiące kontekst) będą obiektem interpretacji, a miejsca i potencjalne relacje pomiędzy nimi złożą się na całościową interpretację sztuki naskalnej oazy – wyjaśnia Paweł Polkowski.

Zobacz też: Więcej o Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Oaza Dachla od 1977 roku objęta jest międzynarodowym i interdyscyplinarny program Dakhleh Oasis Project (DOP), Celem projektu jest poznanie wszystkich możliwych aspektów oazy, w tym geografii, biologii, geologii, historii, archeologii. Od 1985 r. w ramach DOP działa Petroglyph Unit, w skład którego od samego początku wchodzą polscy badacze. Zespół ds. sztuki naskalnej najpierw kierowany był przez prof. Lecha Krzyżaniaka, a obecnie prof. Michała Kobusiewicza.

Paweł Polkowski właśnie wyleciał do Egiptu. Na razie szykuje się do wyjazdu na pustynię, korzystając z gościny kairskiej stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto