Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań w korkach: kiedy ruszy budowa wiaduktów?

Lilia Łada
Lilia Łada
Przejazdy przez tory PKP to prawdziwa droga przez mękę. Kiedy powstaną wiadukty nad torami na Dębcu, Junikowie i Starołęce?

"Gigantyczne korki, szlabany zamykane co chwilę, czasami nawet na 15 min - napisała nam Użytkowniczka o wiadukcie na Junikowie. - "Jakby policzyć przez cały tydzień przez jaki czas przejazd jest zamknięty to z pewnością uzbiera się jakieś 24 godziny. Dlaczego nie ma wiaduktu? Od kilku lat są tylko obietnice."

Niestety, przygotowanie tej inwestycji nie jest łatwe: na Junikowie należy jeszcze porozumieć się z gminami Komorniki i Dopiewo oraz starostwem powiatowym, ponieważ wiadukt, gdyby doszło do jego budowy, znalazłby się częściowo poza Poznaniem. Ale prace już trwają.

- Są prowadzone rozmowy zainteresowanych stron: starostwa powiatowego, gmin Dopiewo i Komorniki oraz miasta Poznania - wyjaśnia Henryk Spychalski, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej urzędu Miasta Poznania. - Jest przygotowywany list intencyjny, który będzie zawierał konkretne ustalenia co do terminu rozpoczęcia i wykonania prac oraz podziału kosztów. ustalamy to właśnie dlatego, by ta inwestycja mogła ruszyć...

W gorszej sytuacji są mieszkańcy Starołęki - tu także od lat mówi się o budowie wiaduktu nad przejazdem kolejowym i na mówieniu się kończy. Tu budowa byłaby o tyle łatwiejsza, że byłby to wiadukt wewnątrzmiejski, co oznacza, że jego powstanie zależałoby tylko od możliwości finansowych Poznania. Ale tu z kolei z budową wiaduktu trzeba będzie poczekać do budowy III ramy.

- Budowa jest rozważana, ale w kontekście III ramy i nowego węzła komunikacyjnego na ulicy Romana Maya - mówi dyrektor Spychalski. - Bo na tym odcinku trasy będą ze soba współpracowały dwa wiadukty.

Jedynie w przypadku Dębca jest nadzieja, że udręka mieszkańców tej dzielnicy wkrótce się skończy. Prace są tu już poważnie zaawansowane.

- Obecnie wykonywany jest projekt budowlano-wykonawczy przebudowy układu drogowego w rejonie ulic Czechosłowackiej, Opolskiej i 28 Czerwca 1956 roku - tłumaczy Dorota Wesołowska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich. - W wyniku ogłoszonego przez Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu przetargu projekt do końca pierwszego półrocza 2011 roku wykona firma Mott MacDonald Limited sp. z o.o. z Krakowa.

Dlatego też, od ulicy Łozowej ulicą Czechosłowacką samochody będą poruszać się wykopem, a następnie tunelem aż za ulicę Opolską.
- Ponieważ znikną dotychczasowe skrzyżowania z ulicami Opolską i 28 Czerwca zadaniem firmy projektującej jest opracowanie nowego układu drogowego, w tym zapewnienie mieszkańcom najbardziej korzystnego dojazdu do okolicznych osiedli - mówi Dorota Wesołowska. - Projekt zakłada również możliwość przedłużenia trasy tramwajowej z pętli na Dębcu do ulicy Dolna Wilda.


Festiwal WISEART
Sztuka walki. Trwanie wojownika. Narodziny artysty
15-20 listopada 2010
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto