Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań wraca nad Wartę - Holendrzy pomogą

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Dzięki dotacji rządu Holandii program rewitalizacji nadbrzeża w ...
Dzięki dotacji rządu Holandii program rewitalizacji nadbrzeża w ... mat. prasowe
Dzięki dotacji rządu Holandii program rewitalizacji nadbrzeża w Poznaniu nabiera konkretów. Ma powstać m.in. marina na Starołęce.

O tym, żeby przywrócić Poznaniowi Wartę mówi się od dawna. Obecnie nadbrzeże to puste tereny, które nie zachęcają nawet do spacerów z psem. Już wkrótce ma to się jednak zmienić – wszystko dzięki uzyskaniu dotacji z programu rządu holenderskiego, dzięki której powstanie strategia rozwoju rzeki. Holandia bowiem cyklicznie przyznaje środki na regulację gospodarki wodnej w wielu krajach w ramach programu „Partners voor water”.

- Poznaniacy chcą, aby wpływ rzeki na rozwój miasta był dużo większy – przyznaje Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – To może być element rozwoju miasta w wielu dziedzinach, stąd rozpoczęliśmy poszukiwania partnerów i źródeł finansowania tego przedsięwzięcia i teraz takie źródła mamy.

Całkowity koszt programu oszacowano na około 400 tysięcy euro, z czego ponad 180 tysięcy będzie pochodzić z dotacji rządu Holandii, a resztę wyłożą firmy z tego kraju, a także szwedzka firma SwedeCenter, która jest zainteresowana rewitalizacją nadbrzeża, gdyż już rozpoczęła budowę na Starołęce osiedla mieszkaniowego.

- Odważyliśmy się przekształcić tereny poprzemysłowe na osiedle mieszkaniowe z blisko 2 tysiącami mieszkań – mówi Rafał Przybył ze SwedeCenter. – Wierzymy, że można w tym miejscu stworzyć tereny rekreacyjne, które będą alternatywą dla mieszkańców, którzy teraz uciekają z Poznania do mniejszych miejscowości.

Stąd szwedzka firma zaangażowała się w projekt PORTOWO, który zakłada stworzenie na Starołęce basenu portowego i mariny z niezbędną infrastrukturą, dróg rekreacyjnych i strefy terenów zielonych.
- Zobaczymy, czy w przyszłości nie uda się tego połączyć z nowym rodzajem komunikacji w mieście, jaką byłby transport wodny – zapowiada Przybył.

Inwestycja Szwedów ma być gotowa na przełomie lat 2014/2015.

Tego typy inwestycje nie będą opłacalne, jeśli tereny nadbrzeżne nie będą należycie zabezpieczone przed zagrożeniem powodzią. Dlatego opracowywana strategia rozwoju rzeki w pierwszej kolejności zajmie się stworzeniem odpowiednich rozwiązań zapewniających ochronę przeciwpowodziową. Powstanie też spójny projekt opisujący przeznaczenie poszczególnych obszarów inwestycyjnych. 

Prace nad opracowanie strategii rozwoju rzeki już się rozpoczęły – na razie trwa wyznaczanie granic obszaru, którym zajmie się zespół projektowy. W lutym i marcu zostanie przeprowadzona inwentaryzacja tego obszaru, a w połowie roku mają być gotowe trzy możliwe warianty strategii, a w sierpniu zwycięski projekt pod nazwą „WIR – Warta, Inicjatywa, Rozwój” zostanie przekazany władzom miasta.




**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto