Poznaniacy na podium AeroDesign 2013 [zdjęcia]

Ula Niepewna
Reprezentacja Politechniki Poznańskiej zajęła trzecie miejsce w ...
Reprezentacja Politechniki Poznańskiej zajęła trzecie miejsce w ... mat. pras.
Reprezentacja Politechniki Poznańskiej zajęła trzecie miejsce w klasie Micro z ważącym 170 gram modelem Big Bang.

W ubiegłym tygodniu od 12 do 14 kwietnia w miejscowości Van Nuys w stanie Kalifornia w USA odbyły się sponsorowane m.in. przez NASA zawody AeroDesign, w których, już po raz szósty z rzędu, wzięła udział reprezentacja Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej.

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

Zadaniem uczestników - grup studenckich z całego świata - było zaprojektowanie i budowa modelu samolotu. Oprócz opracowania dokumentacji, ekipy musiały dokonać prezentacji technicznej, a następnie podnieść modelem jak największy ciężar w locie. Zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć.

Drużyna z Poznania najlepiej poradziła sobie w klasie Micro, gdzie zajęła 3. miejsce. Poznaniacy wywalczyli też czwarte miejsce w klasie Regular, w kategorii największego udźwigu oraz piąte miejsce w klasie Regular w klasyfikacji generalnej w gronie 37 drużyn i w końcu szóste miejsce w klasie Micro w klasyfikacji generalnej w gronie 29 drużyn.

Model Triceps startujący w klasie Regular o masie 4 kg podniósł ostatecznie obciążenie 15 kg, a zwycięski model Big Bang o masie 170 gram wykonał lot z obciążeniem 1 kilograma.

W zawodach wystartowały drużyny z USA, Kanady, Meksyku, Indii, Turcji, Egiptu, Bangladeszu i Polski.

W skład poznańskiej drużyny weszli studenci Politechniki Poznańskiej: Wojciech Batog, Jakub Mitulski, Maciej Olechnowicz. Opiekunem naukowym ekipy SAE był mgr inż. Bartosz Szymkowiak. Dodatkowo, w składzie ekipy znaleźli się ubiegłoroczni absolwenci Politechniki Poznańskiej Marcin Gajewski i Maciej Wnuk.

Wszystkie polskie drużyny uplasowały się w ścisłej czołówce zawodów. Świadczy o tym klasyfikacja największego współczynnika udźwigu w klasie Micro, w której trzy pierwsze miejsca zajęły drużyny z Polski: Politechnika Warszawska, WSOSP Dęblin i Politechnika Poznańska.