Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznański Budżet Obywatelski 2014: Znamy zwycięskie projekty!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Blisko 90 tysięcy poznaniaków zdecydowało, jakie obywatelskie ...
Blisko 90 tysięcy poznaniaków zdecydowało, jakie obywatelskie ... archiwum/eM
Blisko 90 tysięcy poznaniaków zdecydowało, jakie obywatelskie projekty należy zrealizować za 10 milionów złotych. Oto one!

W finale Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego znalazło się 20 pomysłów zgłoszonych przez samych mieszkańców. O tym, które z nich należy zrealizować, zdecydowało głosowanie, które trwało od 18 do 29 września.

Zainteresowanie głosowaniem było ogromne – w punktach rozstawionych w różnych punktach miasta, w urzędach oraz poprzez Internet oddano 88 597 głosów, co oznacza, że frekwencja wyborcza wyniosła ponad 20 proc. Niestety, blisko 20 tysięcy głosów okazało się nieważnych - brakowało w nich numerów PESEL, nazwiska, ktoś zaznaczył za dużo projektów lub... zagłosował kilka razy,/ 

W piątek, 11 października zakończono liczenie głosów i ogłoszono, które projekty zyskały najwięcej głosów. Oto one:

3. miejsce (13 599 głosów):

Sportowy Golaj - odbudowa stadionu na Golęcinie – żużel, park rowerowy, futbol

Szacunkowy koszt: 8 969 000 zł.

Projekt przewiduje zaadaptowanie stadionu piłkarsko- żużlowego i terenu przyległego zlokalizowanego w obrębie kompleksu sportowego Olimpii dla potrzeb uprawiania dyscyplin sportowych: żużla, futbolu amerykańskiego i kolarstwa górskiego, z uwzględnieniem wymogów, jakie należy spełnić przy organizacji imprez masowych. Do tego celu konieczne będą następujące inwestycje: trybuny, trybuna VIP, infrastruktura stadionowa, tor żużlowy, boisko, bike park, szatnie. Realizacja projektu umożliwi podjęcie i rozwinięcie działalności, w tym popularyzację własnych i pokrewnych dyscyplin sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, trzem poznańskim stowarzyszeniom sportowym PSŻ Poznań (żużel), Patrioci Poznań (futbol amerykański), ProLans 4X Poznań (kolarstwo górskie).

2. miejsce (21673 głosów)
RoweLOVE Rataje - trakt pieszo-rowerowy łączący Rataje, Park z Maltą i Wartą oraz ul. Jana Pawła II
szacunkowy koszt: 2 600 000 zł

Projekt zakłada utworzenie traktu pieszo- rowerowego łączącego Rataje Park (budowa szlaków pieszych/ rowerowych, pieszo-rowerowych z latarniami, ławkami z oparciem, koszami na śmieci, drzewami i krzewami).

Celem projektu jest „wpuszczenie” 100-tysięcznej społeczności mieszkańców Rataj na teren, który jest zlokalizowany w samym ich środku. Możliwość spacerowania, odpoczynku na ławce czy zrobienia pikniku na trawie pozwoli poznać tę część miasta Poznania od nowa, zachęci również mieszkańców do spędzania czasu wolnego w miesiącach letnich w mieście. Trakt pieszo-rowerowy na tym terenie umożliwi bezpieczne przemieszczanie się między mieszkaniami a miejscami pracy, szkołami, sklepami (ułatwiając codzienną komunikację ze śródmieściem), a także przemieszczanie się nad jezioro Maltańskie i rzekę Wartę.

1. miejsce (26 693 głosów):
Przytulisko - centrum pomocy dla osób bezdomnych
szacunkowy koszt: 1 600 000 zł

Przytulisko to miejsce, gdzie osoby pozostające bez stałego miejsca zamieszkania będą mogły zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, w tym: przenocować, zjeść posiłek, wyprać/ zmienić swoje rzeczy, ogrzać się, zadbać o swoją higienę osobistą. Placówka będzie czynna cały rok, 24h/ dobę. Jednorazowo Przytulisko będzie mogło przyjąć 30-40 osób (kobiet i mężczyzn). Będzie jedynym miejscem w Poznaniu, gdzie będą przyjmowane również osoby bezdomne po spożyciu alkoholu, szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Każdy mieszkaniec Poznania będzie mógł skierować do Przytuliska osobę bezdomną z gwarancją udzielenia jej fachowej i profesjonalnej pomocy.

Poznański Budżet Obywatelski opiewa na kwotę 10 milionów złotych, a trzy pierwsze projekty to łącznie ponad 13 milionów złotych, dlatego ostatni z nich - Sportowy Golaj - zostanie zrealizowany w mniejszym zakresie za kwotę 5,8 mln zł.

- O tym, czy tak się stanie, zdecyduje wnioskodawca, ale z tego, co pamiętam ten projekt miał także tańsze warianty opiewające na kwotę około 5 milionów złotych - mówi Grobelny.

W przypadku, gdyby autorzy projektu "Sportowy Golaj" nie zdecydowali się na tańszy wariant, zrealizowany zostanie kolejny na liście - w tym przypadku renowacja Areny.

Zobacz, ile głosów otrzymały poszczególne projekty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto