Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańskie licea i gimnazja stają się e-szkołami

Łukasz Sawala
Łukasz Sawala
Aż sześć poznańskich liceów i gimnazjów bierze udział w programie e-Szkoła Wielkopolska. Dzięki temu projektowi nasi nauczyciele i uczniowie będą bardziej zinformatyzowani.

Projekt e-Szkoła Wielkopolska wdrażany od początku tego roku składa się z trzech etapów. Twórczy Uczeń, Twórczy Nauczyciel i Pomoc Techniczna to pomysły na podgonienie zachodnich społeczności, w których już od lat nauczyciele i uczniowie nie boją się korzystać z najnowocześniejszych osiągnięć techniki w procesie szkolnictwa. Projekt jest realizowany w 75 szkołach, w tym aż 6 z Poznania. O komputeryzację w 2009 roku nie muszą się martwić uczniowie "Marcinka", Liceum Marii Magdaleny, V LO, VIII LO oraz gimnazjów nr 57 na ul. Sierakowskiej i nr 9 na os. Kosmonautów.

Całe przedsięwzięcie jest organizowane i koordynowane przez Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej przy współpracy z UAM i władzami samorządowymi województwa.

Internet szansą na efektywniejszą naukę

- Młodzi ludzie spędzają dużo czasu w Internecie. Być może dzięki temu programowi sprawimy, że uczniowie po prostu zaczną się przygotowywać do lekcji - mówi Ryszard Stefanowski, dyrektor OFEK.

Program Twórczy Uczeń ma na celu rozwój aktywności uczniów liceów i gimnazjów. Od czerwca do października kilkunastoosobowe zespoły będą pracowały nad zadanymi projektami z takich dziedzin jak: matematyka, chemia, biologia, fizyka, czy też geografia. Część zajęć zostanie przeprowadzona stacjonarnie w szkołach (48 godzin), a reszta (czyli aż 52 godziny) drogą internetową.

Najlepsi mogą liczyć na nagrody. Twórczy Uczeń jest realizowany na zasadach konkursu - projekty wykonane przez uczniów zostaną ocenione za pomocą interaktywnej platformy FRONTER. Zdobywcy największej liczby głosów zgarną notebooki (dla wszystkich członków zespołu za pierwsze miejsce), kamery (dla zajmujących drugą lokatę) i aparaty cyfrowe (dla wszystkich członków trzeciej ekipy).

Nauczyciel - cyfrowy emigrant

Drugą częścią programu e-Szkoła Wielkopolska jest Twórczy Nauczyciel. Nauczyciele są przygotowywani do stosowania cyfrowej platformy edukacyjnej i włączanie jej do procesu dydaktycznego w ramach realizowania programów nauczania. Platforma edukacyjna ma zagwarantować "odchudzenie" lekcji z przekazu treśći.

- Kłopotem współczesnego nauczyciela nie jest już dostarczenie informacji, ale pokazanie, co z nią zrobić - zapewnia Stanisław Dylak, kierownik merytoryczny projetku.

W ramach projektu wielkopolscy nauczyciele uczestniczą w szkoleniach, a także dyskutują na platformie e-lerningowej FRONTER. Fora dyskusyjne są moderowane przez wykwalifikowanych pracowników naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W szkołach wciąż bardziej zinformatyzowani są uczniowie. Nauczyciele albo nie chcą, albo nie mają czasu bądź pieniędzy na korzystanie z Internetu. Irena Królak z poznańskiego kuratorium nie ma wątpliwości.

- Dzisiejszy nauczyciel to taki cyfrowy emigrant – podsumowuje.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto