Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera w Polskim: Co nas ocali przed końcem świata?

Redakcja
- Bardzo lubimy oglądać końce świata, wyobrażać je sobie i ...
- Bardzo lubimy oglądać końce świata, wyobrażać je sobie i ... Tomasz Ziółkowski / Teatr Polski
- Bardzo lubimy oglądać końce świata, wyobrażać je sobie i fantazjować na ten temat – mówi Maciej Podstawny, reżyser „Ocalenia”

Ocalenie to ostatnia premiera sezonu 2011/2012 w Teatrze Polskim. Zaprezentowane zostanie na rozpoczęcie V Międzynarodowych Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi– w czwartek, 24 maja.

- Spektakl jest realizacją trzech testów: „Letników” Gorkiego oraz scenariuszy „Ofiarowania” i „Stalkera” Tarkowskiego – mówi Maciej Podstawny, reżyser spektaklu. - I opowiada o końcu świata. Nie robiliśmy z tych trzech tekstów jednej całości, ale pozwoliliśmy sobie zrobić trzy jednoaktówki, które połączone są osobami bohaterów, miejscem – pewnym letniskowym domem, do którego uciekła grupa ludzi w obliczu zagrażającej światu katastrofy i ostatnie pięć dni istnienia świata spędza.

Na uwagę zasługuje nie tylko stworzenie przedstawienia na podstawie trzech tekstów dwóch różnych autorów, ale także sposób jego realizacji. Maciej Podstawny znany jest z realizacji teatralnych wykorzystujących projekcje multimedialne, jednak tym razem poszedł krok dalej!

- Stakler jest filmem – informuje reżyser. - Przedstawienie składa się z trzech aktów, z czego środkowy akt jest średniometrażowym filmem fabularnym. Można powiedzieć, że w cenie biletu do teatru otrzymujecie państwo seans filmowy.

Maciej Podstawny przyznaje, że według niego film jest być może doskonalszym medium niż teatr, ponieważ wszystkie możliwości filmu nie są dostępne w teatrze, poza kontaktem z żywym człowiekiem - co jest niezaprzeczalną wartością teatru i poza zdarzeniem „tu i teraz”.
- Film ma tą przepiękną właściwość, że potrafi utrwalać momenty przypadkowe, improwizowane, ale również otwieramy obraz i wyobraźnię na zewnętrze – uzasadnia Podstawny. - Z mojego punktu widzenia to jest najcelniejszy sposób radykalnego połączenia filmu z teatrem. Jest pierwsza część teatralna, przerwa, film, przerwa i część teatralna.

- Z tego, że przy okazji produkcji tego przedstawienia powstał film, proszę nie wyciągać pochopnych wniosków co do wielkości naszego budżetu – zastrzega Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego.

Interesujące jest także samo włożenie w jeden, współczesny spektakl tekstów dosyć nam odległych. „Letnicy” Gorkiego pochodzą z początku ubiegłego wieku, a scenariusze Tarkowkiego to lata 80.
- Apokalipsa w latach 80. rysowała się jakoś inaczej niż teraz, to był strach przed wojną atomową – opowiada reżyser. - Z dużą premedytacją do opowieści o końcu świata wzięliśmy teksty nie z dzisiaj. Chcieliśmy żeby samemu wypracować naszą strategię, że boimy się, że w każdej chwili możemy tutaj zgasnąć.

Bo Ocalenie będzie właśnie opowieścią o oczekiwaniu na koniec świata.
- Bardzo lubimy oglądać końce świata, wyobrażać sobie końce świata i fantazjować na ten temat – mówi Maciej Podstawny. - Ten spektakl jest o próbie poradzenia sobie z pewnym wyzwaniem. Stajemy przed wielkim wyzwaniem, czy będziemy załatwiać nasze porachunki emocjonalne, czy będziemy poszukiwać drogi zbawienia, czy spróbujemy ocalić cały ten świat. Czy to wszystko jest warte ocalania i czy jest się o co bić? Może lepiej niech ta kometa już w nas uderzy?


Premiera Ocalenia 24 maja o godz. 19.00, nastepne spektakle: 29 i 30 maja o godz. 19.00 oraz 27 i 28 czerwca o godz. 18.00 i 30 czerwca o godz. 19.00.

Ceny biletów: 35 zł - normalny, 25 zł - ulgowy.
Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży uczącej się, studentom, emerytom i rencistom.


Ocalenie
wg Maksyma Gorkiego i Andrieja Tarkowskiego
Reżyseria:  Maciej Podstawny
Przekład: Stanisław Brucz („Letnicy”), Maciej Podstawny („Stalker”, „Ofiarowanie”)
Scenariusz:  Maciej Podstawny
Współpraca dramaturgiczna:  Łukasz Zaleski
Scenografia i kostiumy:  Kaja Migdałek
Projekcje filmowe, światło:  Tomasz Ziółkowski

Premiera: 24.05.2012
Scena: Malarnia

Obsada:
Piotr Kaźmierczak - Aleksander
Barbara Prokopowicz - Adelajda
Kornelia Trawkowska - Maria-Kaleria
Maciej Litkowski - Wiktor
Ewa Szumska - Julia
Paweł Siwiak - Włas
Wiesław Zanowicz - Otto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto