Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera "Walizki" na Walentynki

Lilia Łada
Lilia Łada
"Walizkę" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, najlepszy spektakl konkursu "Metafory rzeczywistości" Teatru Polskiego w Poznaniu, wreszcie będzie można zobaczyć na scenie. I to w Walentynki.

"Walizka" jednogłośnie została uznana za najlepszy spektakl konkursu, w dodatku i przez jurorów, i przez publiczność, co zdarza się nader rzadko. Jednak wówczas można ją było obejrzeć jedynie w postaci próby czytanej, która mimo że naprawdę znakomita, to jednak nie wystarczyła. Dyrektor Paweł Szkotak obiecał wówczas, że poznańscy teatromani będą moli obejrzeć "Walizkę" na scenie - i słowa dotrzymał. Już w Walentynki odbędzie się premiera tego spektaklu w Teatrze Polskim.

"Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk to opowieść o poszukiwaniu tożsamości ukryta pod niezwykle błyskotliwym, francuskim esprit, wyrażającym się w błyskotliwych dialogach oraz lekkich i inteligentnych zabawach słowami. Oto starzejący się Fransua postanawia dowiedzieć się czegoś o ojcu, którego nigdy nie poznał, gdyż ten zmarł, gdy był małym dzieckiem. I wtedy w Muzeum Zagłady znajduje walizkę ze "starannie wypisanym kochającą ręką" nazwiskiem ojca. Walizka jest eksponatem, bo przyjechała z jednego z obozów zagłady...

Sama autorka o swojej sztuce mówi, że to opowieść o pochwale i afirmacji życia. Walizka staje się bowiem dla głównego bohatera kluczem do odnalezienia prawdy o sobie. Otwarcie walizki powoduje jednocześnie dotarcie do własnych korzeni, kultury, ale też bolesnej historii.

WALIZKA
Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Reżyseria i przestrzeń sceniczna Piotr Kruszczyński
Kostiumy Jola Łobacz
Muzyka Paweł Postaremczak
Choreografia Natalia Draganik

Obsada:
Narrator Łukasz Chrzuszcz
Żaklin, Automatyczna Sekretarka Barbara Krasińska
Fransua Żako Zbigniew Waleryś
Zrozpaczona Przewodniczka z Muzeum Zagłady Barbara Prokopowicz
Sfrustrowany Bruno Jakub Papuga
Pantofelnik Paweł Siwiak

Prapremiera 14 lutego 2009, godz. 19.30 Malarnia

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka, autorka opowiadań, scenarzystka. Zadebiutowała dramatem „Psychoterapia dla psów i kobiet” (2004). Jest autorką sztuk: „Szajba”, „Katarzyna Medycejska”, „Burmistrz”, „Niezwykła podróż Pana Wieszaka” (dla dzieci). Dramat „Śmierć Człowieka-Wiewiórki” (2007) uzyskał pierwsze wyróżnienie w konkursie na sztukę o Ulrice Meinhof (zorganizowanym przez Teatr Rozmaitości i Teatr Usta Usta/2xU) oraz wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez MKiDN. Sztukę przetłumaczono na język niemiecki, angielski, rumuński i serbski. Autorka jest także stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto