Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent będzie musiał się zastanowić nad sposobem uczczenia pamięci o wybitnych poznaniakach

Redakcja
Pomimo sprzeciwu Ryszarda Grobelnego, radni prawie jednomyślnie przyjęli stanowisko wzywające prezydenta do pracy nad programem „Pamięć historyczna”.

Pomysł utworzenia programu „Pamięć historyczna” jako zadania budżetowego miasta wyszedł od członków Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej poznańskiej Rady Miasta. Radnych zaniepokoiła możliwość likwidacji grobów powstańców wielkopolskich na poznańskich cmentarzach komunalnych, ponieważ nie ma za nie komu zapłacić dzierżawy. Ale to nie jedyny problem.

- W lasku nad Rusałką ktoś czasami na kartce papieru napisze, że jest to miejsce w którym ginęli poznaniacy, ludzie palą znicze, ale nie ma tam niczego, co by o tym przypominało – mówił radny Michał Grześ, przewodniczący komisji. – Podobnie nad Maltą, jest tablica mówiąca o tym, że Kampania Piwowarska napowietrza Maltę, i bardzo dobrze, ale nie ma nigdzie wzmianki, że przy jej budowie ginęli poznaniacy żydowskiego pochodzenia.

Radni w swoim stanowisku nie określają kto i co powinien zrobić, chcą jedynie aby powstały pewne zasady precyzujące w jakich przypadkach miasto mogłoby dołożyć, albo zapłacić na przykład za dzierżawę miejsca na cmentarzu komunalnym.

- Jeżeli osoba zasłużona została pochowana na Cmentarzu zasłużonych Wielkopolan, to jej grób będzie tam już na zawsze, jednak jeśli na cmentarzu komunalnym, to jeśli za 20 lat nie będzie miał kto opłacić dzierżawy grobu, zostanie on zaorany – przekonywał Michał Grześ. – Nie byłem zwolennikiem prezydenta Kaczmarka, jednak nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby na przykład jego grób, czy grób prezydenta Frankiewicza miały kiedyś zniknąć.

Prezydent Ryszard Grobelny nie ukrywał swojej niechęci do stanowiska Rady Miasta. Wyraził wątpliwości, czy miasto może udzielać wsparcia prywatnym podmiotom oraz czy takie zadanie można nazwać publicznym. Mimo to radni 31 głosów za i przy jednym wstrzymującym stanowisko uchwalili.

- Jego celem jest refleksja nad problemem i przeanalizowanie stanu spraw – wyjaśniał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady Miasta.

W czasie wtorkowej sesji radni zgodzili się na zaciągnięcie kolejnego kredytu komercyjnego do wysokości 191 mln zł z przeznaczeniem na realizację wydatków w 2011 roku. Spłata kredytu odbywać się będzie z trzyletnią karencją – raty kapitałowe spłacane będą w latach 2014-2020, natomiast odsetki od kredytu już od przyszłego roku.

Radni uchwalili także zmiany w budżecie miasta oraz w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym, zwiększając między innymi o 13 mln zł kwotę przeznaczona na przedłużenie trasy szybkiego tramwaju.


Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji
i napisz własną opowieść!
Wirtualne Targi Edukacyjne ACI
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto