Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbny ezgamin gimnazjalny 2012: Część humanistyczna była łatwa [WIDEO]

Agnieszka Goździejewska
Klaudia, Natalia i Jagoda z z Gimnazjum nr 33 wyszły z egzaminu z uśmiechem na ustach
Klaudia, Natalia i Jagoda z z Gimnazjum nr 33 wyszły z egzaminu z uśmiechem na ustach AG
Tak zgodnym chórem twierdzą uczniowie z Gimnazjum nr 33 w Poznaniu, którzy dziś (w środę, 7 grudnia) przez dwie i pół godziny pisali część humanistyczną próbnego egzaminu gimnazjalnego. Zadania z języka polskiego dotyczyły m.in. "Dziadów" cz. II, na historii padały pytania z średniowiecza i powstania listopadowego.

=> Arkusze i odpowiedzi z JĘZYKA POLSKIEGO
=> Arkusze i odpowiedzi z HISTORII i WOS-u

Sprawdzian został podzielony na dwie części: najpierw uczniowie zmagali się z zagadnieniami z zakresu wiedzy o społeczeństwie i historii a następnie - po 45-minutowej przerwie - z językiem polskim.

- Sam początek, czyli pytania ze starożytności i średniowiecza, był prosty - mówi Filip Radzik z Gimnazjum nr 33. - Potem dopiero, gdy przyszła pora na okres powstania listopadowego, którego jeszcze nie omawialiśmy, było trochę gorzej. Na szczęście najtrudniejszą część egzaminu mam już za sobą.

- Egzamin nie był tak trudny, jak się spodziewałyśmy - mówią z ulgą uczennice 33-jki. Dziewczyny podeszły do próbnego testu bez wcześniejszych przygotowań, chciały sprawdzić tę wiedzę, którą posiadły do tej pory. - Nie wiadomo z jakich działów będą padały pytania, więc chodzi raczej o to, żeby zapamiętać coś z poprzednich klas - twierdzi Klaudia. - Będziemy się przykładać do nauki przed kwietniowymi egzaminami - dodaje Jagoda. - Jutro będzie najgorszy dzień: matematyka i fizyka - stwierdza Natalia.

A co o humanistycznym teście sądzą nauczyciele?

- Oceniając na gorąco, nie było najgorzej, ale wszystkiego dowiemy się dopiero po sprawdzeniu arkuszy - twierdzi Irena Matuszkowa, która uczy języka polskiego w gimnazjum przy Wyspiańskiego. - Uczniowie często twierdzą po napisaniu części humanistycznej, że egzamin był prosty, ale później okazuje się, że jednak wcale nie udało im się zdobyć tych 50-ciu punktów.

Zdaniem polonistek z 33 gimnazjum w arkuszu było za mało zadań otwartych, ale sam podział części humanistycznej na historię, wos i język polski nauczycielki oceniają pozytywnie. - Wcześniej cięgi za przygotowanie i wyniki uczniów dostawali przede wszystkim poloniści - mówi Anna Olszak. - Teraz jest to przejrzysta forma sprawdzenia wiedzy. Próbny egzamin stanowi informację zwrotną dla uczniów i dla nas. W oparciu o wyniki tego testu będziemy konkretyzować nasze działania pod kątem kwietniowego egzaminu.

- Jeśli chodzi o język polski, cieszę się, że wreszcie przyjęto jasne kryterium, które brzmi "trzeba czytać lektury" - podsumowuje Irena Matuszkowa. - Do tej pory wypracowania nie odwoływały się do konkretnych tekstów literackich, ale teraz gimnazjaliści będą musieli przyjąć do wiadomości, że egzaminu bez znajomości podstawowych lektur nie uda się zdać.

Czytaj więcej o EGZAMINIE GIMNAZJALNYM

A jak Wam poszedł dzisiejszy egzamin? Pochwalcie się w komentarzach pod tekstem.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto