Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Interaktywnego Centrum Historii na Ostrowie Tumskim

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny apeluje do mieszkańców miasta o poparcie projektu stworzenia na Ostrowie Tumskim Interaktywnego Centrum Historii, które ma stanowić nową atrakcję turystyczną.

Interakatywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - kolebki państwowowści i chrześcijaństwa w Polsce, bo tak brzmi jego pełna nazwa, miałoby powstać na terenie Śluzy Tumskiej nad brzegiem Cybiny. Projekt ma się opierać na innowacyjnych multimedialnych technikach audiowizualnych: projekcjach holograficznych i filmowych, wykorzystaniu makiet, plansz i wizualizacji oraz aranżacji przestrzennych.

Ekspozycja w Interaktywnym Centrum Historii zawierać będzie treści pozwalające poznać i zrozumieć ponad tysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego ze szczególnym uwzględnieniem okresu kształtowania się państwa i chrześcijaństwa w Polsce.

Koncepcja opiera się na współczesnych światowych trendach w turystyce, związanych z nowoczesną formą prezentacji dziedzictwa kulturowego i posiada silne podstawy metodologiczne przedstawione w licznych opracowaniach naukowych.

Centrum miałoby podnieść atrakcyjność turystyczną Ostrowa Tumskiego oraz Śródki – najstarszej dzielnicy Poznania. Ma być jedną z głównych atrakcji Traktu Królewsko-Cesarskiego oraz stanowić wprowadzenie w tematykę całego Szlaku Piastowskiego.

Bez wątpienia jest to pomysł trafiony, gdyż dziś turyści ograniczają się właściwie jedynie do obejrzenia Katedry. Centrum sprawiłoby, że nie tylko mieliby tutaj dodatkową atrakcję, ale też mogliby w ciekawy sposób poznać historię nie tylko naszego miasta, ale i całego narodu.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny zwrócił się dziś z apelem do mieszkańców miasta oraz całej Wielkopolski o poparcie projektu i przekonanie władz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o potrzebie powołania Centrum. Czytamy w nim m.in.:

„Poznański projekt „Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – kolebki państwowości i chrześcijaństwa w Polsce” powinien stać się atrakcją Poznania i Wielkopolski, którą będziemy mogli prezentować z dumą przybyłym do nas gościom.
Wyraźmy poparcie dla projektu, który uzmysłowi Polsce znaczenie Ostrowa Tumskiego i sprawi, że przywrócone zostanie mu należne miejsce na mapie pomników narodowych Polski. Przekonajmy władze ministerialne o potrzebie powołania Centrum jako miejsca pozwalającego odkryć narodowe skarby, jakimi może poszczycić się poznański Ostrów Tumski.”

Projekt przewiduje nie tylko budowę centrum, ale też szereg innych potrzebnych inwestycji: budowy parkingu autokarowego, przebudowy oraz przedłużenia ulicy Gdańskiej - drogi dojazdowej do Interaktywnego Centrum Historii wraz z urządzeniem miejsc postojowych dla samochodów osobowych, budowy fragmentu promenady spacerowo-rowerowej między Interaktywnym Centrum Historii a mostem bpa Jordana prowadzącym na Ostrów Tumski, wraz z urządzeniem małej architektury i zieleni, rozbudowy systemu informacji turystycznej na Śródce i Ostrowie Tumskim.
Tym samym planuje się organizację ruchu turystycznego, którego strumień kierowany będzie na linii: parking autobusowy - Śródka - Interaktywne Centrum Historii - Ostrów Tumski.

Szczegóły, treść apelu prezydenta Poznania oraz formularz, w którym można wpisać własne opinie i uwagi nt. projektu.


 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto