Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcje historyczne dają nam namiastkę podróży w czasie

Maciej Stempurski
Rekonstrukcje historyczne dają nam namiastkę podróży w czasie
Rekonstrukcje historyczne dają nam namiastkę podróży w czasie archiwum
Rekonstrukcje historyczne to w Polsce nowe zjawisko, zaczęło się rozpowszechniać dopiero pod koniec lat 90. Dla wielu osób to namiastka podróży w czasie i dobry sposób na poznawanie historii.

Wcześniej pojawiały się pojedyncze rekonstrukcje historyczne, na których przebrani w stroje z epoki ludzie odgrywali pojedyncze sceny lub fragmenty bitew. Na przykład na zamku w Golubiu-Dobrzyniu takie pokazy odbywały się od końca lat 70.

Rekonstrukcje historyczne dają nam namiastkę podróży w czasie

Od ponad 20 lat rekonstrukcje historyczne odbywają się pod Grunwaldem. Rekonstrukcje historyczne dotyczą też innych epok. Pierwszą większą z czasów II wojny światowej, która dała namiastkę podróży w czasie, było odtworzenie w 1998 r. bitwy nad Bzurą.

- Ale bardzo szybko dojrzeliśmy i nasze rekonstrukcje historyczne dziś naprawdę liczą się w Europie - mówi Grzegorz Chojnacki biorący udział w rekonstrukcjach średniowiecznych. - Robimy furorę na przykład dbałością o szczegóły. Choćby tym, że elementy zbroi robimy ze zwykłej stali, podczas gdy nierzadko zdarza się, że inni mają z nierdzewnej.

Wielkopolska: Kochamy militaria i rekonstrukcje historyczne [ZDJĘCIA]

Rekonstrukcje historyczne mają najczęściej charakter widowiska odtwarzającego konkretną bitwę, ale są też turnieje, pokazy musztry czy spektakle z oryginalnymi scenariuszami (np. palenie wioski i gwałcenie niewiast przez podstępnych Teutonów w Gniewie).

- Rekonstrukcje historyczne o połączenie fascynacji historią, chęci zabawy, a czasem spełnianie nie do końca zrealizowanych marzeń z dzieciństwa - mówi Chojnacki. - Rekonstrukcje historyczne naprawdę dają namiastkę podróży w czasie. Jednocześnie realizujemy też misję, propagujemy zainteresowanie przeszłością.

Rekonstrukcje historyczne: Do Podrzecza przyjedzie prawie tysiąc rekonstruktorów!

Rekonstrukcje historyczne mają też swoich przeciwników. Niektórzy historycy twierdzą, że to spłycanie wiedzy o historii, pokazywanie tylko jej wąskiego, militarnego wycinka bez kontekstów politycznych czy kulturowych. Pomimo to rekonstrukcje historyczne stały się dziś niemal powszechne. - Od maja do października nie ma chyba weekendu, kiedy nie byłoby jakiejś inscenizacji, turnieju czy widowiska - mówi Grzegorz Chojnacki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto