Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat archeologiczny na Ostrowie do 2012 r.

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Rozstrzygnięto konkurs na projekt rezerwatu archeologicznego na Ostrowie Tumskim. W 2012 r. będzie można w nim oglądać pozostałości m.in. murów grodu z X wieku.

W najbliższych latach Ostrów Tumski stanie się prawdziwym rajem dla turystów. Obecnie zwiedzanie tego jakże ważnego miejsca w dziejach Polski ogranicza się głównie do obejrzenia katedry, ewentualnie do wizyty w Muzeum Archidiecezjalnym. Wkrótce to się zmieni – w  2012 r. przede wszystkim ma zostać otwarte Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, ale to nie wszystko. 

22 października ogłoszono wyniki konkursu na projekt rezerwatu archeologicznego, w którym zwiedzający będą mogli z bliska zobaczyć relikty wału obronnego grodu z X w. oraz pozostałości tzw. murów Lubrańskiego z XVI w. Wspaniałe odkrycia archeologów znajdujące się kilka metrów pod ziemią ze względów czysto technicznych trudno jest udostępnić turystom, dlatego planowany rezerwat będzie zagłębiony na około 6 metrów poniżej poziomu gruntu.

- Konkurs na projekt miał bardzo duże wymagania i początkowo zainteresowane nim były cztery zespoły, ale w wymaganym terminie pod koniec września otrzymaliśmy tylko dwie prace – wyjaśnia dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, Andrzej Nowak, który był przewodniczącym jury. – Obie prace charakteryzują się wysokim poziomem. Ostatecznie jury zdecydowało się przyznać I nagrodę projektowi, którego autorem jest pan Tomasz Wojtkowiak z pracowni architektonicznej Toya Design.

W uzasadnieniu jurorzy zwrócili uwagę na interesującą bryłę budynku, która wpisuje się w krajobraz kulturowy Ostrowa oraz intrygujące rozwiązanie przestrzeni wystawienniczej i jej aranżacji.     
- Zwiedzający po wejściu do budynku będą schodzić w dół po przeszklonej pochylni, gdzie schodząc po drodze będą mogli oglądać mury Lubrańskiego, a na dole będzie można zobaczyć mury grodu – opowiada Tomasz Wojtkowiak. – Myślę, że udało nam się uzyskać efekt wgłębiania się w tajemnicę, schodzenia w dół, w głąb tajemnicy, podobnie jak jest przy schodzeniu do krypty w katedrze.

Według zapewnień architekta budynek swoją skromną bryłą nie zdominuje otoczenia. Budowa ma potrwać około dwóch lat tak, aby rezerwat mógł zostać otwarty w 2012 r.

Rezerwat będzie stanowił część Traktu Królewsko-Cesarskiego. Choć wielkością będzie nieporównywalny z Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (koszt inwestycji budowlanych rezerwatu ma nie przekroczyć 4,5 miliona złotych, a dla porównania centrum to inwestycja rzędu 100 milionów) to zdaniem Wojtkowiaka ma nad centrum jednak pewną przewagę.

- Rezerwat to obcowanie z autentykiem, gdzie będzie można zetknąć się z historią sprzed kilku wieków - przekonuje autor zwycięskiego projektu.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.

Zobacz projekt Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego:
Kraków zwycięża w Poznaniu

Pęknięta bryła prostopadłościanu z krytą kładką nad Cybiną - tak będzie wyglądać najważniejsze miejsce Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, zaprojektowane przez architektów z Krakowa.




od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto