MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Roman Opałka w Poznaniu

Lilia Łada
Lilia Łada
Prace tego jednego z najbardziej cenionych polskich artystów będzie można od środy 23 czerwca oglądać w Starym Browarze. I to w trzech odsłonach.

Roman Opałka (ur. 1931) to jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów na świecie.  Jego twórczość malarska dokumentuje przemijanie czasu,  a zarazem odzwierciedla fascynacje artysty.

Opałka jest wybitnym artystą konceptualnym, mistrzem palety monochromatycznej i twórcą nowych głębi w przestrzeni całości i jedności dzieła.  Mistyka, rytm oraz niuanse odcieni szarości i bieli, wraz z głosem wypowiadającym sekwencje liczb oraz fotograficznymi portretami artysty, składają się na serię, którą artysta rozpoczął 45 lat temu. Jest to jego najsłynniejsze, kontynuowane od 1965 roku, dzieło znane, jako Opałka 1965/1-  

Artysta rozpoczął tę serię, wypełniając czarne tło szeregiem białych liczb, następnie kontynuował serię na szarym tle, które od 1972 roku jest stopniowo rozjaśniane wraz z równolegle postępującym rozbieleniem rzędów cyfr.  Proces narastania szeregu liczb, które stopniowo zanikają na białym polu obrazowym w wyniku braku kontrastu, zapisywany jest także za pomocą nagranego głosu artysty. Element nagrywania jest więc nie tylko integralną częścią dzieła poprzez formę dokumentacji, jest także ważnym elementem strukturalnym, nadaje bowiem całości wymiar metafizyczny.  

- Postępujący proces narastania liczb (artysta przekroczył obecnie pułap 5 700 000) oraz postępujący proces rozbielenia płócien będziemy mogli zaobserwować podczas wystawy stając w sercu słynnego Oktogonu Romana Opałki - wyjaśnie Ewa Dziewolska-Kawka z Art Stations Foundation. - Struktura Oktogonu zaprojektowana została tak, aby poddać widza doznaniu niuansów zmieniającego się natężenia monochromatycznej palety siedmiu obrazów.  Mistyka konceptualna, jakiej doświadczamy, spotęgowana jest przez jaskrawo białe architektoniczne wnętrze. 

Pokazowi Oktogonu obrazów towarzyszyć będzie równoległy pokaz Oktogonu fotografii - autoportretów malarza, wykonanych przez niego samego podczas pracy nad tą serią.  Osiem portretów - wykonanych na przestrzeni wielu lat, specjalnie wyselekcjonowanych, stanowi kontynuację głębokiego doświadczenia egzystencjalnego, jakiemu zostaje poddany widz podczas zwiedzania tej części wystawy.

Jednak spotkanie ze sztuką Romana Opałki rozpocznie się nie od wystawy, a od premiery filmu Andrzeja Sapiji "Opałka, jedno życie, jedno dzieło". Będzie go można zobaczyć w środę, 23 czerwca w Słodowni +3.
Andrzej Sapija jest autorem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych o sztuce i literaturze współczesnej a także o historii najnowszej, filmów biograficznych, między innymi o Igorze Przegrodzkim, Tadeuszu Kantorze, Kazimierzu Karabaszu i Tadeuszu Różewiczu.

Dopiero dzień później, czyli 24 czerwca, w Art Stations zostanie uroczyście otwarta wystawa jubileuszowa Romana Opałki zatytułowana Oktogon. Jest to kontynuacja projektu Oktogon, w którym płótna - detale,  a także autoportrety artysty wpisane są w układ ośmiokąta. Struktura Oktogonu do tej pory prezentowana było tylko dwa razy, w Łodzi w  2003 r. oraz w St. Etienne w 2006 r. Impulsem do zorganizowania wystawy jest 45 rocznica rozpoczęcia przez artystę cyklu Opałka 1965 /1. 

Wystawie towarzyszy też publikacja unikatowego katalogu jubileuszowego wydanego z okazji 45 rocznicy rozpoczęcia serii obrazów Opałka 1965 /1 oraz nadchodzącej 80-tej rocznicy urodzin artysty. 
Katalog, wydany nakładem Art Stations Foundation w Poznaniu, powstał dzięki honorowemu patronatowi Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie. Jest to pierwsza pełna monografia Romana Opałki w Polsce, bogato ilustrowana,  ze starannie opracowaną częścią informacyjną.

Wystawę będzie można oglądać do 12 września.


miejsca,




które trzeba odwiedzić, konkurs
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto