Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerami z Poznania do Żabikowa

Rowerowy Poznań
Rowerowy Poznań
Ponad 100 rowerzystów przejechało w sobotę przez centrum Poznania i Luboń. W wycieczce do Żabikowa, zorganizowanej przez Sekcję Rowerzystów Miejskich, wzięły udział całe rodziny.

Comiesięczne wycieczki po Poznaniu i okolicach, organizowane przez SRM, zyskały już spore grono stałych uczestników. Oprócz nich za każdym razem w rajdach uczestniczą jednak również nowe osoby. Tym razem do parku Sołackiego, gdzie - jak w pierwszą sobotę każdego miesiąca - rozpoczęła się wycieczka, przyjechało około 100 rowerzystów.

Z Sołacza długa kolumna jednośladów wyruszyła na Stare Miasto. Kulminacyjnym punktem przejazdu przez centrum Poznania było okrążenie Starego Rynku przy akompaniamencie rowerowych dzwonków. Ze Starego Rynku uczestnicy wycieczki przejechali w stronę mostu Św. Rocha, gdzie dołączyło do nich jeszcze ok. 10 osób.

Wzmocniona grupa wyruszyła malowniczym szlakiem rowerowym wzdłuż Warty przez Debinę aż do ul. Rzecznej w Luboniu. Kolejny odcinek trasy wiódł ulicami Lubonia aż do Żabikowa. Przejazd długiej kolumny rowerzystów przez centrum Lubonia budził, podobnie jak wcześniej w Poznaniu, spore zainteresowanie mieszkańców.

W Żabikowie uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Muzeum Martyrologicznym działającym na terenie hitlerowskiego obozu z lat 1941-1945. Przybyli rowerzyści zwiedzili stałą ekspozycję, poświęconą historii obozu i jego więźniom, a także wystawę czasową, prezentującą historię obozu pracy przymusowej dla Żydów. Obóz ten powstał w 1941 w związku z budową autostrady, do której zaangażowano robotników przymusowych. Stąd też pierwotna nazwa obozu - Reichsautobahnlager. Po dwóch latach korzystania z niewolniczej pracy żydowskich robotników budowę przerwano, a obóz przekształcono w niemieckie więzienie policyjne i obóz pracy. Historię obozu przypominają eksponaty takie jak m.in. odzież, obuwie i przedmioty codziennego użytku należące do więźniów, mundury, obwieszczenia władz okupacyjnych i zdjęcia.

Po zwiedzeniu muzeum oraz terenu dawnego obozu uczestnicy wycieczki wyruszyli w drogę powrotną w stronę centrum Poznania. Ostatni etap trasy prowadził m.in. wzdłuż stawów na Świerczewie oraz obok fortu IX. Kolumna rowerzystów przejechała też ulicami Łazarza. Rowerowy rajd zakończył się przed parkiem Wilsona, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto