Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy w Poznaniu: jaki był 2009 rok?

Lilia Łada
Lilia Łada
Więcej bezrobotnych, mniej ofert pracy i grupowe zwolnienia - sytuacja na rynku pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim w 2009 roku nie przedstawiała się najlepiej. Wiele wskazuje na to, że rok 2010 nie będzie o wiele lepszy.

Na taka sytuację złożyło się kilka przyczyn: pierwszą i najważniejszą był kryzys. Sprawił, że liczbą ofert pracy, jakimi dysponował Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu w roku 2009, spadła o 33 procent w porównaniu z rokiem 2008. Przybyło też bezrobotnych ze zwolnień grupowych.
- Największe zwolnienia odnotowaliśmy w Cegielskim, firmie Sulzer Chemtech Polska i Krawieckiej Spółdzielni Pracy "Pokój" - wyliczała Maria Sowińska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. - Ten zamiar zgłosiy 54 firmy, a ogółem zwolniono 1983 pracowników.

Problemem były jednak nie tylko zwolnienia grupowe, ale i ogólny zastój w firmach.
- Pracodawcy nawet jeśli nie zwalniali, to nie zatrudniali nowych pracowników - wyjaśniła Maria Sowińska.

Odrębnym problemem są osoby, które zachęcone zaproszeniami włodarzy Poznania wróciły z zagranicy, by szukać pracy w stolicy Wielkopolski. Właśnie w ten sposób Powiatowy Urząd Pracy zyskał 500 nowych klientów, bo nikt z zachęcających do powrotu nie przewidział, ze będzie kryzys i dla powracających nie będzie dla nich pracy.

Wśród osób bezrobotnych jest prawie jedna czwarta to absolwenci wyższych uczelni.
- Ten wskaźnik bardzo nas niepokoi - przyznaje Maria Sowińska.- Według stanu na 31 grudnia 2009 roku było ich 21, 8 procent. To tyle samo, co w analogicznym okresie 2008 roku, a więc nie zanotowalismy żadnego spadku.

Pozytywne jest natomiast to, że średni czas pozostawania bez pracy jest coraz krótszy. Spadek liczby zarejestrowanych osób o 1,2 punktu procentowego odnotowano w przedziałach od 12 do 24 miesięcy, a w powyżej 24 miesięcy - o 9,7 punktu procentowego. Wzrost nastąpił jedynie w przedziale od 3 do 6 miesięcy.

- To bardzo dobra wiadomość, bo nie ma nic gorszego niż zasiedzenie się na bezrobociu - podsumowuje Maria Sowińska. - Pozytywny jest także fakt, że mimo kryzysu największym zainteresowaniem cieszyło się dofinansowanie działalności gospodarczej. I to ryzyko podejmowali nie tylko ludzie młodzi, ale także ci z grupy 45+.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto