Seniorze, nie odłożyłeś na emeryturę? Masz szansę, by to nadrobić dzięki nowej uldze. Jak to zrobić dzięki PIT-0 dla seniora [6.03.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Osoba zarabiająca brutto aktualnie 9,5 tys. zł brutto może odłożyć w trzy lata 28 980 zł, bo tyle zaoszczędzi na podatku dochodowym od osób fizycznych w tym czasie dzięki PIT-0 dla seniora. To niezły kapitał "last minute" na czas życia z emerytury.
Osoba zarabiająca brutto aktualnie 9,5 tys. zł brutto może odłożyć w trzy lata 28 980 zł, bo tyle zaoszczędzi na podatku dochodowym od osób fizycznych w tym czasie dzięki PIT-0 dla seniora. To niezły kapitał "last minute" na czas życia z emerytury. Sławomir Kowalski / Polska Press
Udostępnij:
Dzięki wydłużeniu pracy już po osiągnięciu wieku emerytalnego można teraz zyskać nawet 10 tys. zł tytułem oszczędności na niepłaconym podatku. W trzy lata można więc zgromadzić niezłą wyprawkę na czas po przejściu na emeryturę - wszystko to dzięki nowej uldze zwanej PIT-0 dla seniora. To dodatkowa, trzecia korzyść z decyzji o wydłużeniu aktywności zawodowej bez przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Jakie są dwie pozostałe?

Od razu to podkreślmy, bo stan zdrowotny Polaków zbliżających się do wieku emerytalnego jest bardzo zły i setki tysięcy Polaków czekają z niecierpliwością momentu ukończenia 60. roku życia (kobiety) i 65. roku życia (mężczyźni) jak wybawienia - to jest sposób na odłożenie na emeryturę metodą "last minute" tylko dla osób, którym zdrowie pozwala na aktywność zarobkową także po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.

Dzięki wydłużeniu pracy i odłożeniu terminu złożenia wniosku o emeryturę te osoby do tej pory zyskiwały dwojako: każdy miesiąc aktywności podwyższał wymiar emerytury z chwilą złożenia wniosku (ze względu na sposób jej wyliczania, o czym dalej), a dodatkowe składki emerytalne wpływające do ZUS zwiększały kapitał, od którego wyliczona zostanie w przyszłości emerytura.
Teraz dochodzi korzyść trzecia: trafiające tu i teraz do ręki oszczędności na podatku - dzięki obowiązującej od 1 stycznia 2022 r. nowej uldze dla seniorów - tzw. PIT-0 dla seniora.

PIT-0 dla seniorów: dla kogo

PIT-0 dla seniorów to zachęta do pozostania na rynku pracy. Będą z niego korzystać zatrudnieni na etacie, pracujący na zleceniach i przedsiębiorcy (skala, „liniówka” i ryczałt), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo.

Trzeba jeszcze raz podkreślić, że to jest przywilej, a nie jakiś nakaz. Jeśli ktoś ze względu na stan fizyczny i psychiczny wyczekuje - w zależności od płci - ukończenia 60. lub 65. roku życia, by przejść na zasłużoną emeryturę - nie musi z ulgi korzystać. Składa wniosek o świadczenie emerytalne z dniem uzyskania praw do emerytury i po sprawie.

Jeśli jednak ktoś chce dalej funkcjonować na rynku pracy lub prowadzić biznes, zamiast przechodzić od razu na emeryturą może skorzystać z ulgi - nadal składki do ZUS będą zwiększać jego kapitał, od którego w przyszłości zostanie wyliczona wysokość emerytury (wyższa z każdym miesiącem dodatkowej aktywności zawodowej), a ponadto w portfelu zostanie PIT, który trzeba by normalnie od takich dochodów zapłacić. I to jest ta dodatkowa premia podatkowa dla seniora.

PIT-0 dla seniorów: ile wyniesie zwolnienie z podatku

PIT-0 dla seniora zadziała tak jak stosowany kolejny rok z rzędu PIT-0 dla młodych, tzn. obejmie m.in. roczny przychód z pracy do kwoty 85 528 zł. Seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł.

Czyli pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Niestety, PIT-0 dla seniora nie dotyczy osób, które uzyskują dochody na podstawie umowy o dzieło. Tego typu umowy nie są objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie emerytalne. Dodane do ustawy o PIT zwolnienie z podatku od 1 stycznia 2022 r. nie obejmuje więc kobiet po ukończeniu 60. roku i mężczyzn w wieku 65+, którzy uzyskują takie dochody. Jeśli zaś takie osoby mają dochody i oskładkowane i z tytułu umów o dzieło, to do limitu zwolnienia z PIT wliczane są tylko dochody oskładkowane. Dochody z umów o dzieło podlegają podatkowi na standardowych zasadach, czyli pełna kwota dochodu podlega podatkowi według stawek skali podatkowej.

Te osoby jednak też zyskują dzięki kwocie wolnej od podatku - jeśli w płaconych na podatek zaliczkach nie jest uwzględniana kwota wolna, to po zakończeniu roku podatkowego fiskus zwróci im 5 100 zł; wcześniej zwracał nieco ponad 500 zł, a więc też można roczny zysk podatkowy rzędu 4,5 tys. zł odkładać: rok, dwa, trzy a konto przyszłego budżetu na emeryturze.

Już teraz jest takich osób 142 tys., a w przyszłości może ich być jeszcze więcej. W przyszłym roku zaoszczędzą one na podatku ok. 500 tys. zł. Co ważne, jest to rozwiązanie z którego skorzystają zarówno pracownicy jak i przedsiębiorcy.

PIT-0 dla seniorów: dwie korzyści

To naprawdę dobra wiadomość dla seniorów, którzy mimo przekroczenia 65. roku życia nie składają wniosku o emeryturę lecz dalej są aktywni zawodowo: pracują na etacie lub na umowach cywilnych albo prowadzą działalność gospodarczą.

Dla osób uprawnionych do emerytury w nowym systemie tzw. kapitałowym wysokość emerytury mocno zależy od tego w jakim wieku przejdą oni na emeryturę. W uproszczeniu rzecz ujmując wyliczana jest ona w matematyczny sposób: zgromadzony na kontach ZUS kapitał dzielony przez liczbę miesięcy, przez które emerytura ma być wypłacana. Ta liczba to różnica między aktualnym średnim wiekiem życia wyliczanym statystycznie a wiekiem (rok, miesiąc), w którym jest osoba wnioskująca o emeryturę w tym momencie.

Nawet jeśli więc do ZUS nie wpływają składki emerytalne związane z bieżącą aktywnością zawodową seniora-osoby, która osiągnęła już wiek emerytalny, to i tak emerytura z miesiąca na miesiąc staje się wyższa. Przy aktywności zawodowej podwyższa ją zaś dodatkowo choćby o małą kwotę każda składka emerytalna, która wpłynie do ZUS z tytułu pracy, zlecenia czy działalności gospodarczej seniora.

PIT-0 dla seniorów: korzyść trzecia

Osoba zarabiająca brutto aktualnie 9,5 tys. Zł brutto może odłożyć w trzy lata 28 980 zł, bo tyle zaoszczędzi na podatku dochodowym od osób fizycznych – szczegółowe rozliczenie, dalej.

Oczywiście przy osobach o niższych zarobkach nie będą to kwoty aż tak imponujące. Dla przykładu oszczędności podatkowe dzięki uldze PIT-0 seniora zarabiającego 5 000 zł brutto wyniosą 9 576 zł (miesięcznie nie zapłacony PIT to 266 zł, rocznie 3 192 zł, a w trzy lata – 9 576 zł). A osoby mającej w tej chwili zarobek 7 000 zł brutto pozwolą zgromadzić 16 992 zł (miesięczny zysk na podatku dzięki uldze PIT-0 to 472 zł, rocznie 5 664 zł, a w trzy lata 16 992 zł).

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że potrącana wciąż od wynagrodzenia składka emerytalna będzie powiększać kapitał w ZUS, od którego w chwili złożenia wniosku o emeryturę zostanie ustalona jej wysokość; dzięki temu emerytura będzie odpowiednio wyższa. Podobnie jak przez sam fakt zwłoki z przejściem na emeryturę – dzięki przesunięciu ów zgromadzony kapitał zostanie podzielony przez mniejszą liczbę miesięcy pozostających do statystycznego wieku życia.

Oznacza to, że jednak decyzja o przedłużeniu aktywności zarobkowej zamiast natychmiastowego przejścia na emeryturę z chwilą uzyskania do tego prawa daje aż trzy korzyści – z punktu widzenia ostatecznego wymiaru emerytury i pieniędzy zgromadzonych nawet w ostatniej chwili na okres po zakończeniu aktywności zawodowej.

Zarobki brutto-netto osoby na umowie o pracę
Zarobek brutto 9 500 PLN
Kwota netto 6 654,77 PLN

Kwotę netto pomniejszają:

  • ubezpieczenie emerytalne 927,20 PLN
  • ubezpieczenie rentowe 142,50 PLN
  • ubezpieczenie chorobowe 232,75 PLN
  • ubezpieczenie zdrowotne 737,78 PLN
  • zaliczka na PIT 805,00 PLN

Po obniżeniu wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet na początku rządów PiS i prezydentury Andrzeja Dudy trwały cały czas dyskusje jak zachęcić seniorów do wydłużania czasu aktywności zawodowej, bo wiadomo że ceną za skrócenie stażu pracy i czasu aktywności zawodowych są automatycznie niższe emerytury niż w wariancie przechodzenia na nie dopiero w wieku 67 lat.
Były różne projekty, łącznie z wypłacaniem specjalnej premii (10 000+), nie zmaterializowały się one jednak w regulacje prawne. Zwolnienie z podatku seniorów pozostających aktywnych (zarobkujących) to bardzo dobry pomysł temu sprzyjający – większość osób, które ukończą 65 lat będzie praktycznie obciążona wyłącznie 9-procentową składką na ubezpieczenie zdrowotne (a osoby prowadzące działalność gospodarczą w wielu przypadkach nawet mniejszą składką). Można przypuszczać, że będzie to skuteczna zachęta do wstrzymania się z przejściem na emeryturę dla osób, które mają wciąż siły i możliwości zarobkowania przez dłuższy okres stażu seniora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

ASUS

ASUS ROG Strix G15 G513IE-HN003 15,6"/Ryzen7/16GB/512GB/NoOS ...

6 334,80 zł4 699,00 zł-26%
miejsce #2

MSI

MSI Katana GF76 17,3"/i7/16GB/512GB/NoOS (11UD466XPL)

6 199,00 zł4 799,00 zł-23%
miejsce #3

Apple

Apple MacBook Pro 13,3"/M1/8GB/256GB/macOS (MYD82ZEA)

7 599,00 zł6 699,00 zł-12%
Materiały promocyjne partnera

Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny

Materiał oryginalny: Seniorze, nie odłożyłeś na emeryturę? Masz szansę, by to nadrobić dzięki nowej uldze. Jak to zrobić dzięki PIT-0 dla seniora [6.03.2022] - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie