Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacja archeologiczna w Poznaniu! Znaleziono szkielet ze śladami trepanacji czaszki [ZDJĘCIA]

KMK, KAS
Podczas prac archeologicznych na placu Kolegiackim w Poznaniu znaleziono pochodzący z XVI lub pierwszej połowy XVII wieku szkielet z widocznymi śladami przeprowadzonej trepanacji czaszki.
Podczas prac archeologicznych na placu Kolegiackim w Poznaniu znaleziono pochodzący z XVI lub pierwszej połowy XVII wieku szkielet z widocznymi śladami przeprowadzonej trepanacji czaszki. Łukasz Gdak
Sensacja archeologiczna podczas podczas prac archeologicznych na placu Kolegiackim w Poznaniu. Archeolodzy znaleźli szkielet z widocznymi śladami przeprowadzonej trepanacji czaszki.

Szkielet pochodzi z XVI lub pierwszej połowy XVII wieku. To odkrycie na skalę europejską, gdyż w tamtym czasie dopiero rozpoczynano wykonywać tego rodzaju skomplikowane zabiegi chirurgiczne.

Antropolodzy oceniają, ze trepanację przeprowadzono w ramach autopsji (sekcji zwłok).

Więcej będzie wiadomo po szczegółowych badaniach, które zostaną przeprowadzone po wydobyciu szkieletu.

Sensacja archeologiczna w Poznaniu
W miejscu dawnej poznańskiej kolegiaty trwają intensywne prace archeologiczne. Naukowcy co rusz odkrywają kolejne tajemnice kryjące się kilka metrów pod placem Kolegiackim. Wcześniej odkopano XVII-wieczne groby, a teraz w zbiorach archeologów pojawia się coraz więcej drobnych przedmiotów codziennego użytku.
Prace trwają od połowy kwietnia.

Już po kilku dniach archeologom udało się dokopać do odpadów po rozbiórce kolegiaty, a po tygodniu do zachowanych fragmentów murów. W połowie maja natknęli się na pierwsze groby. W międzyczasie archeolodzy natrafili także na kilka mniejszych znalezisk.

- Ponieważ jesteśmy jeszcze stosunkowo płytko, możemy znaleźć przedmioty nowożytne. Możemy zobaczyć tu na przykład XVII i XVIII-wieczne monety - mówi archeolog Artur Dębski, wskazując na odnalezione przedmioty.

Oprócz tego, do tych co bardziej wartościowych znalezisk, należy dołączyć jeszcze fragment kamionkowego naczynia, prawdopodobnie importowanego z Niemiec, czy pięknie zachowany krzyżyk z XVII lub XVIII wieku. Archeologowie przyznają, że podobnych dewocjonaliów może być dużo więcej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto