MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzypce rządzą Poznaniem

Marek ZARADNIAK, MAZ
Shlomo Mintz i Royal Philharmonic Orchestra.
Shlomo Mintz i Royal Philharmonic Orchestra.
Koncert Royal Philharmonic Orchestra z Londynu, którą poprowadził maestro Shlomo Mintz, zainaugurował w sobotę w Poznaniu XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Koncert Royal Philharmonic Orchestra z Londynu, którą poprowadził maestro Shlomo Mintz, zainaugurował w sobotę w Poznaniu XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Zaprezentuje się w nim 46 skrzypków z 15 krajów.

Wśród gości wieczoru byli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Sylwester Zieliński, parlamentarzyści, włodarze województwa i miasta. Aula UAM była wypełniona do ostatniego miejsca. Ci, którzy nie zdobyli biletu, mogli oglądać relację z koncertu na telebimie ustawionym przed aulą. Publiczność zgotowała artystom owację na stojąco, ale tym razem żadnych bisów nie było. Dziękując, Shlomo Mintz zaznaczył, że królewska orkiestra natychmiast odlatuje do Londynu.

Wczoraj rozpoczęły się przesłuchania I etapu. Zagrało siedmioro młodych wirtuozów, wśród nich poznaniak Jakub Haufa. W pierwszym etapie każdy kandydat wykonuje jeden utwór Henryka Wieniawskiego na skrzypce z fortepianem, Rondo A-dur Franza Schuberta, specjalnie napisane na Konkurs ,,Capriccio internotto’’ oraz dowolny utwór na skrzypce solo lub skrzypce z fortepianem.

Dziś drugi dzień przesłuchań I etapu. Słuchać będziemy siedmiorga skrzypków z Korei Południowej, Niemiec, Japonii, Polski i Rosji. Pierwszy etap potrwa do soboty. Drugi etap, do którego zakwalifikowanych zostanie 24 skrzypków, potrwa trzy dni. Kandydaci grają w nim jedną z sonat na skrzypce z fortepianem. Natomiast III etap, do którego zakwalifikowanych zostanie 12 skrzypków, potrwa od 24 do 27 października. Każdy z zakwalifikowanych grać będzie jeden z polonezów H. Wieniawskiego na skrzypce z orkiestrą i jeden z koncertów skrzypcowych.

27 października wieczorem poznamy zwycięzcę. Czeka na niego nagroda 25.000 dolarów Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 28 października. Nazajutrz odbędzie się nadzwyczajny koncert z udziałem światowej sławy skrzypka – Nigela Kennedy’ego.

prof. Florian Dąbrowski kompozytor
To wielkie wydarzenie muzyczne o randze światowej. Dzięki niemu zyskuje w świecie polska muzyka: twórczość nie tylko Wieniawskiego, ale i Szymanowskiego. To konkurs wyjątkowy, dlatego, że jest konkursem jednego kompozytora i wykonawcy, podobnie jak konkurs Paganiniego.
Alojzy Andrzej Łuczak prezes Pro Sinfoniki
Konkurs Wieniawskiego wprowadza element ożywienia muzycznego do całego środowiska artystycznego Poznania, które to środowisko raz po raz przysypia. A takie działanie daje szansę melomanom poznania czegoś więcej niż tylko potrawy muzycznej we własnym sosie. Konkurs pozwala bogatemu środowisku nauczania muzyki poznać, jakie obowiązują trendy w świecie, jak nowi, młodzi muzycy i ich wybitni nauczyciele postrzegają współcześnie muzykę skrzypcową, która obok muzyki fortepianowej i śpiewanej odgrywa bardzo ważną rolę w wielkim i bogatym świecie dźwiękowym. Konkurs w końcu zwraca uwagę całego kulturalnego świata na ośrodek muzyki, jakim jest Poznań. Jestem pełen podziwu dla organizatorów konkursu. Kto inny potrafiłby tak wspaniale zorganizować światowy konkurs, mając przeważnie płótno w kieszeni?
Jose Maria Florencio Junior dyrektor Filharmonii Poznańskiej
Konkursy Wieniawskiego to impreza ważna dla miasta i środowiska muzycznego. Trzeba połączyć siły i skupić się wokół niego, aby wyprowadzić go na głębokie wody, przy zachowaniu najwyższego poziomu. Ten wysiłek może się wkrótce opłacić i wynagradzać. Dziś konkursy nie są już czymś nieodzownym do zrobienia kariery. Nagrody zdobywane na nich nie muszą pomagać w karierze, ale dzięki konkursom można zauważać talenty.

Z Cremony do Poznania
Wydarzeniem towarzyszącym Konkursowi Wieniawskiego jest otwarta także w sobotę w Muzeum Instrumentów Muzycznych wystawa ,,Genius Stradivari’’. Podczas otwarcia wystawy nie mogło zabraknąć prezentacji gry na słynnym Stradivariusie. Grała na nim laureatka III nagrody Konkursu Wieniawskiego w roku 1952 Marine Jaszwili. Grała na tym samym instrumencie, co przed laty.

Aleksander Povolotsky l juror, kompozytor
- Z największą radością przyjąłem propozycję Shlomo Mintza przygotowania utworu opartego na motywach muzyki Henryka Wieniawskiego. Jego twórczość stanowi wzorzec twórczości wiolinistycznej, no i był wybitnym skrzypkiem.

Liga najlepszych
To jeden z najstarszych konkursów skrzypcowych na świecie. Jego historia sięga roku 1935. Pierwszy Konkurs im. Wieniawskiego odbył się w Warszawie. Po wojnie konkursy przeniesiono do Poznania. W roku 1952 wygrał Igor Ojstrach, zaś drugie miejsce zajęli ex aequo Wanda Wiłkomirska i Julian Sitkowiecki. W pięć lat później triumfowała Rosjanka Roza Fajn, w 1962 Amerykanin – Charles Treger. Pierwszym polskim zwycięzcą był w 1967 roku Piotr Janowski. Pięć lat później wygrała Tatiana Grindienko, ale druga była Shizuka Ishikawa z Japonii. W 1977 roku wygrał Rosjanin Wadim Brodski, a drugi był poznaniak Piotr Milewski. W roku 1981 pięć spośród sześciu czołowych lokat zajęli Japończycy. W 1986 znów triumfował reprezentant szkoły rosyjskiej – Ewgienij Buszkow. W pięć lat później zwyciężyli ex aequo Bartłomiej Nizioł i Piotr Pławner. Podczas ostatniego konkursu w 1996 roku I nagrody nie przyznano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto