MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Hotel kategorii Lux. Hotel Merkury w Poznaniu był synonimem luksusu. Teraz obchodzi 60. urodziny. Zobacz archiwalne zdjęcia

Szymon Paź
Szymon Paź
W 1966 r. uznano go jako jeden z trzech w Polsce za obiekt kategorii Lux. Na zdjęciu płaskorzeźba "Ceramiczna ściana dekoracyjna autorstwa" Andrzeja Matuszewskiego.
W 1966 r. uznano go jako jeden z trzech w Polsce za obiekt kategorii Lux. Na zdjęciu płaskorzeźba "Ceramiczna ściana dekoracyjna autorstwa" Andrzeja Matuszewskiego. Archiwum Państwowe Poznań / NAC
Był pierwszym hotelem w Poznaniu wybudowanym po II wojnie światowej. Powstał z myślą o gościach pobliskich Międzynarodowych Targów Poznańskich, tak jak one miał być wizytówką Poznania i całej Polski. Hotel Markury w Poznaniu, obecnie Mercure, obchodzi właśnie 60. urodziny. Zobacz archiwalne zdjęcia z tego obiektu.

Poznań potrzebował nowego hotelu

Lata 50. były dla Międzynarodowych Targów Poznańskich okresem szybkiego rozwoju. Po zniszczeniach wojennych (same targi były celem alianckich nalotów, bo odbywała się tam produkcja myśliwców Focke-Wulf) przyszedł czas powojennej odbudowy, a poznańskie targi, jedyny taki obiekt na terenie Polski, stały się oknem na świat Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Swoje stałe pawilony w latach 50. otrzymały m.in. ZSRR, komunistyczne Chiny, oba państwa niemieckie oraz USA. To na nich w 1957 r. zaprezentowano oficjalnie w Polsce Coca-Colę (1957 r.) czy model Sputnika, radzieckiego lądownika księżycowego (1958 r.).

Dawna baza hotelowa Poznania - hotele Lech, Royal, Wielkopolski na Świętym Marcinie, Rzymski i Bazar na Al. Marcinkowskiego - nie wystarczała na potrzeby rozrastających się targów. Szczególnie, że jeszcze przed wojną zamknięto otwarty na PeWuKę największy w Poznaniu hotel Polonia przy ul. Grunwaldzkiej. Budowa nowego hotelu była koniecznością.

Wzór z Paryża

Projekt hotelu wyłoniono w konkursie Miastoprojektu, wielkiej firmy państwowej projektującej budynki w całym kraju. Zwycięzcami konkursu został zespół poznańskich architektów Jana Cieślińskiego, Henryka Grochulskiego i Jana Węcławskiego. Zaproponowali oni gmach o planie inspirowanym siedzibą UNESCO w Paryżu, oddaną do użytku w zaledwie 1958 r.. Obok dziewięciokondygnacyjnego gmachu głównego na planie litery Y powstał również dwukondygnacyjny pawilon. Charakterystyczną cechą była szachownicowa elewacja wykorzystująca kontrast pomiędzy szkłem i ceramiczną okładziną.

Początkowo w obiekcie znalazło się 650 miejsc noclegowych w pokojach jedno- i dwuosobowych. W 1966 r. jako trzeci obiekt w Polsce otrzymał on kategorię Lux. Od początku działalności renomą w Poznaniu cieszyła się hotelowa restauracja i cukiernia. Po dziś dzień po rogale z Merkurego ustawiają się 11 listopada tłumy mieszkańców.

Zmiany, zmiany

Dalszy rozwój Poznania i Międzynarodowych Targów Poznańskich skutkował budową kolejnych, dużych obiektów hotelowych. W latach 70. powstały m.in. hotele Polonez, Ikar i Poznań (obecnie Novotel), które jako nowsze, stały się sztandarowymi obiektami tego typu w Poznaniu i zepchnęły Merkurego na nieco dalszy plan.

W 1989 r., po zmianach ustrojowych, Merkury trafił do sieci Mercure należącej, podobnie jak Novotel, do francuskiej sieci Accor. Wtedy też Merkury stał się hotelem Mercure. W latach 1999-2002 przeszedł modernizację, która została źle przyjęta przez krytyków architektury. Fasada hotelu utraciła wówczas swój pierwotny, charakterystyczny wygląd.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Hotel kategorii Lux. Hotel Merkury w Poznaniu był synonimem luksusu. Teraz obchodzi 60. urodziny. Zobacz archiwalne zdjęcia - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto