Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog coraz częściej dusi Poznań. Dlaczego? Ekspert znalazł proste wyjaśnienie

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
W skład smogu oprócz emitowanych przez auta spalinowe tlenków azotu wchodzą m.in. pyły zawieszone.
W skład smogu oprócz emitowanych przez auta spalinowe tlenków azotu wchodzą m.in. pyły zawieszone. Adam Jastrzębowski
Choć Poznań nie przoduje w krajowych rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast, sytuacja w stolicy Wielkopolski w ostatnim czasie nie jest najlepsza. Dlaczego w Poznaniu coraz częściej pojawiają się ostrzeżenia smogowe? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Przed kilkoma dniami poznański magistrat alarmował mieszkańców o wysokim tutaj stężeniu w powietrzu pyłu PM 10. Tak jak chociażby w ubiegły czwartek, kiedy to odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM 10 ponad dopuszczalną wartość 50 µg/m3. Choć prognozy na wtorek i środę są lepsze (odpowiednio 12 i 31 µg/m3), to jednak powinniśmy kontrolować poziom zanieczyszczenia, gdyż sytuacja zmienia się dynamicznie.

Czytaj także: Po nowym roku lepiej nie ogrzewaj się „kopciuchem”. Kary nawet do 5 000 złotych!

Dlaczego w Poznaniu pojawiły się ostrzeżenia smogowe?

– Rzeczywiście, w ostatnim czasie Poznań dostał mocno w „kość” w kwestiach smogowych

– potwierdza Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, inicjatywy zrzeszającej ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce.

Występowanie smogu o tej porze roku w Poznaniu – podobnie jak w innych aglomeracjach – ma dwie podstawowe przyczyny. Z jednej strony emisja zanieczyszczeń przez auta spalinowe, z drugiej zaś korzystanie przez wielu mieszkańców z niespełniających norm kopciuchów. Ale jest jeszcze jeden istotny czynnik mający wpływ na stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.

– Wydaje mi się, że w stolicy Wielkopolski, która ma relatywnie w ujęciu średniorocznym dużo lepsze powietrze niż na przykład Nowy Targ czy Rybnik, gorsza jakość powietrza w ostatnim czasie spowodowana była w głównej mierze bezwietrzną pogodą w Wielkopolsce. Jeśli pogoda w regionie jest wietrzna, w Poznaniu sytuacja pod tym względem wygląda znacznie lepiej

– ocenia ekspert PAS.

Pył PM 10 wcale nie jest najniebezpieczniejszy

W skład smogu oprócz emitowanych przez auta spalinowe tlenków azotu wchodzą m.in. pyły zawieszone (PM 10, PM 2,5 czy PM 1). Choć stężenie pierwszego ze wspomnianych śledzimy z wypiekami na twarzy chociażby dzięki usłudze „Atmosfrea dla Poznania”, jak zaznacza nasz rozmówca, to wcale nie pył PM 10 jest dla nas najgroźniejszy.

Dużo niebezpieczniejszy jest bowiem pył PM 2,5. Z uwagi jednak na brak wystarczającej ilości precyzyjniejszych stacji pomiarowych, jego wartości nie są podawane publicznie odrębnie, a w ramach pomiarów wszystkich cząstek pyłu do wielkości „10”. Pył PM 2,5 stanowi tymczasem ok. 70% podawanych wartości dla uogólnionego PM 10.

– Pył PM 10 jest standardowo mierzony w największej ilości punktów, stąd jest najlepszym czynnikiem porównawczym w odniesieniu do całego kraju. Punktów pomiarowych pyłu PM 2,5 mamy tymczasem znacznie mniej. Niemniej jednak tendencja jest taka, że w niedalekiej przyszłości będziemy mierzyć właśnie ten element składowy smogu i porównywać właśnie poziom jego stężenia w poszczególnych regionach i miastach

– zapowiada.

Czytaj także: Jakość powietrza w Poznaniu. Smog w natarciu! Były przekroczenia norm. Jak wypadamy na tle innych aglomeracji?

Jak się chronić przed smogiem?

W ocenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w przypadku wystąpienia sytuacji smogowej i przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM 10 w powietrzu (100 µg/m3), w celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego, zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami.

– Dorosłym bez kłopotów ze zdrowiem zaleca się powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu. W przypadku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (150 µg/m3), ze względu na bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami do niezbędnego minimum

– podaje GIOŚ.

I rzeczywiście. W przypadku przekroczenia norm smogowych, poznański magistrat także zaleca pozostanie w domach i ograniczenie do minimum wychodzenia na zewnątrz.

– To rzeczywiście najskuteczniejsza i najtańsza metoda ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza. Stężenie smogu w pomieszczeniach jest bowiem o połowę, a nawet jedną czwartą niższe niż poza domem

– potwierdza Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Jeśli jednak w dniach, w których stężenie PM 10 przekracza normy (patrz ramka poniżej) musimy wyjść na ulicę, w celu ochrony powinniśmy założyć maski antysmogowe. Koniecznie te certyfikowane z symbolami CE i spełniające polskie normy jakościowe, na co wskazywać będzie numer poprzedzony literami PN. Ale, uwaga, maski smogowe nie są przeznaczone dla każdego.

– Bardzo trudno się w nich oddycha, stąd nie są one przeznaczone dla dzieci, osób starszych, osób z problemami oddechowymi czy krążenia. Przeznaczone są dla ludzi silnych i zdrowych

– zaznacza na koniec nasz rozmówca.

Czy wiesz, że:
Poziom dopuszczalny w przypadku pyłu PM 10 dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Z kolei poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3. Gdy jego wartość dla PM 10 osiągnie 100 µg/m3 mówimy o poziomie informowania, powyżej – 150 µg/m3 mamy już do czynienia z poziomem alarmowym.

Aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w stolicy Wielkopolski śledzić można na stronie poznan.pl dzięki usłudze „Atmosfera dla Poznania”, która to dostarcza mieszkańcom stolicy Wielkopolski informacji na temat prognozowanego oraz rzeczywistego stanu jakości powietrza w Poznaniu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Smog coraz częściej dusi Poznań. Dlaczego? Ekspert znalazł proste wyjaśnienie - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto