Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia: są konkrety, nie ma zainteresowanych

Lilia Łada
Lilia Łada
- Prezydent Grobelny zadecydował o dodaniu do raportu o spalarni sugestii mieszkańców - powiedział prof. Janusz Mikuła. W czwartkowe popołudnie odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie.

Raport na temat samej spalarni i prognozowanych skutków jej oddziaływania jest niezbędnym elementem inwestycji. Wymaga go Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. i to właśnie ona odesłała gotowy już dokument władzom Poznania stwierdzając, że trzeba go uzupełnić. Ale prezydent Poznania wstrzymał prace nad uzupełnianem raportu zarządzając, by uzupełnić go także o wnioski mieszkańców. Jak powiedział prof. Mikuła, to widomy dowód na to, że prezydent poważnie traktuje konsultacje i to, co mówią mieszkańcy.

Sami jednak mieszkańcy nie bardzo byli o tym przekonani. Świadczyła o tym chociażby frekwencja na czwartkowym spotkaniu. Organizatorzy wybrali na nie salę sesyjną,  zapewne mając na względzie frekwencję z poprzedniego spotkania - wówczas goście ledwo pomieścili się w Sali Białej.

Jednak tym razem chętnych przybyło znacznie mniej: publiczność stanowiło... 5 osób, przedstawicieli organizacji ekologicznych, dla których przede wszystkim było adresowane to spotkanie, było dwa razy tyle. Ale nikłe zainteresowanie nie powinno dziwić - ekologów wybierano na podstawie... informacji zawartych w Internecie, jak wyjaśnił prof. Janusz Mikuła, jeden ze specjalistów od prawidłowej gospodarki odpadami. Najwyraźniej kryterium okazało się niewystarczające, co zresztą przyznali sami organizatorzy. A innych ewentualnych zainteresowanych mogło zdegustować poprzednie spotkanie, na którym  w większości przypadków nie uzyskali odpowiedzi na te najważniejsze dla nich pytania.

Okazało się jednak, że to właśnie dzisiejsze spotkanie wyjaśniłoby wiele wątpliwości mieszkańców Czerwonaka i Kozichgłów - i tak naprawdę ta prelekcja powinna się odbyć właśnie 1 września. Dr Henryk Skowron bardzo precyzyjnie i na przykładach konkretnych spalarni funkcjonujących w innych miastach wyjaśnił, jak skutecznie można rozwiązać problem z odorem, jak bezpiecznie przechowywać odpady na terenie spalarni i jak wygląda sam transport śmieci.

- Odpady będą przewożone z baz przeładunkowych w 24-tonowych specjalnych ciężarówkach do spalarni - wyjaśnił dr Skowron. - Biorąc pod uwagę 14-godzinny cykl pracy na dobę spalarni przy ilości śmieci, z którą będziemy mieli do czynienia, okaże się, że to tylko 2 samochody na godzinę, co raczej nie utrudni specjalnie ruchu w tym rejonie. W dodatku część odpadów będzie można dowozić koleją.

Obecni dowiedzieli się także i zobaczyli na zdjęciach, jak niewielkie odległości dzielą spalarnie w Kilonii, Leverkusen czy Monako od domów mieszkalnych. Wyjaśniony był także problem odpadów po spaleniu śmieci, który bardzo niepokoił mieszkańców, a który już dawno rozwiązali nasi europejscy sąsiedzi.

- Jednym z odpadów pospalarnianych jest żużel, który ma szerokie zastosowanie w budownictwie, choćby przy budowie dróg czy nasypów - mówił dr Skowron. - Odpady niebezpiecznie składuje się w wyrobiskach kopalni soli, zresztą metale wchodzące w ich skład często udaje się odzyskać.

Jednak kolejna dawka fachowych informacji nie wystarczyła, by uspokoić mieszkańców gminy Czerwonak.
- Dlaczego rozmawiamy o tym w Poznaniu, a nie w Kozichgłowach, których to ostatecznie bardziej dotyczy? - pytał Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta gminy Czerwonak. - Służymy salą gimnastyczną...

- Będziemy u państwa już 16 września i na sesji rady gminy też - odpierali zarzuty organizatorzy spotkania.

21 września zespół specjalistów zamierza też przedstawić dokładną mapę z trasami transportu odpadów do spalarni i prognozy skutków tego dodatkowego obciążenia dla lokalnych dróg.

Przeczytaj także:
Awantura o spalarnię

- Czy na gminę Czerwonak ma spadać to, co najgorsze z Poznania? - pytali oburzeni mieszkańcy podczas spotkania na temat spalarni. Dyskusje zwolenników i przeciwników były bardzo gorące.

Mój Modny Poznań

serwis specjalny
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto