18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startuje Misyjne Święto Młodych - Młodość może się wyszumieć... z Bogiem

Anna Kot
O. Damian Piątkowiak
O. Damian Piątkowiak Archiwum
W podpoznańskim Chludowie rozpoczęło się w środę Misyjne Święto Młodych. - Chodzi nam o to, aby młodzi zobaczyli, że Bóg nie jest Bogiem smutasów i ponuraków. Bóg to radość, a bycie w Kościele nikomu nie zabrania zabawy, tańca, śpiewu i śmiechu - mówi o. Damian Piątkowiak z Werbistowskiego Centrum Młodych

Z o. Damianem Piątkowiakiem, jednym z organizatorów Misyjnego Święta Młodych rozmawia Anna Kot

W środę w Chludowie zaczęło się ogólnopolskie święto młodych. Tutejsi werbiści zorganizowali je po raz czwarty. Skąd się wziął pomysł na takie spotkanie młodzieży?
Jako werbiści skupiamy się na pracy misyjnej, a celem misji jest głoszenie Ewangelii. Postanowiliśmy więc zarazić ideą Boga ludzi młodych, którzy do Niego często mają pod górkę albo w ogóle nie wied(r)zą, że On jest. Stąd wzięło się to święto - chcemy podzielić się z nimi Bogiem. Bo człowiek powinien dzielić się tym, co jest dla niego ważne i radosne.

A więc młodzi mogą spodziewać się w Chludowie sporo zabawy. Czy młodość może się wyszumieć przy Bogu?
Właśnie o to nam chodzi, aby młodzi zobaczyli, że Bóg nie jest Bogiem smutasów i ponuraków. Bóg to radość, a bycie w Kościele nikomu nie zabrania zabawy, tańca, śpiewu i śmiechu. To nieprawda, że Bóg nie lubi naszej radości – wręcz odwrotnie – On chce, abyśmy życie przeżyli radośnie, a to jest możliwe w Kościele. Ale pod jednym warunkiem – wiara musi stanowić esencję, a nie przystawkę naszego życia. Kto nie wierzy, niech przyjedzie do Chludowa – podczas koncertów, spotkań, wspólnego tańca i śpiewu zobaczy, ile tu jest młodzieńczego entuzjazmu, żywiołowości.

Radość i zabawa, ale nie tylko – jak ustalacie przewodni temat poważnych przecież konferencji?
Obserwujemy, co się dzieje w świecie i w Kościele, czym cieszą się ludzie młodzi, a z czym sobie nie radzą. W tym roku cały polski Kościół pracuje nad ideą Kościoła jako domu. Zauważyliśmy, że ludzie młodzi mają z tym poważny problem – oni nie czują się w Kościele u siebie. Chcemy pokazać, że Kościół może stać się domem – miejscem, gdzie człowiek czuje się bezpiecznie, czuje się i jest ważny, zauważony, wysłuchany, tutaj buduje swoją tożsamość, poznaje system wartości, smak wolności, ale i obowiązków.

Czytaj także: Chludowo - Werbiści zapraszają na Misyjne Święto Młodych

Młodym podobają się takie spotkania?
Nasze jest bardzo świeże, więc potrzebujemy czasu, by z kameralnej imprezy stała się ona powszechna. W ubiegłym roku przybyło do Chludowa ponad 200 osób, w tym na pewno będzie co najmniej tyle samo, ale już mamy sygnały, że może być nas więcej. Noclegi zamówili goście z całej Polski – przyjadą z Olsztyna, Gdańska, Rybnika, Raciborza i Warszawy. A to tylko ci, którzy zapowiedzieli pobyt od środy do niedzieli. Liczymy, że podczas weekendu na pojedyncze koncerty czy konferencje zjadą miejscowi – z sąsiednich wsi i Poznania.

Docierają do werbistów jakieś komentarze po zakończeniu święta?
Rzeczywiście mamy takie maile. Nie jest ich wiele, ale za to konkretne – młodzi ludzie piszą, co powinniśmy zmienić, ulepszyć. Proponują, kogo chcieliby posłuchać podczas konferencji albo jaki zespół powinniśmy zaprosić. I z tych propozycji powstaje potem program święta.

200, a może i więcej młodych osób, które na dodatek chcą się wyszumieć, to spore zamieszanie dla małego Chludowa.
Na pewno, ale my tu ze sobą dobrze żyjemy i pomagamy sobie. Wielu mieszkańców, a także władze gminy Suchy Las, współpracuje z nami i to na każdej możliwej płaszczyźnie – od noclegów począwszy, przez przygotowywanie posiłków, prace techniczne i organizacyjne aż po zdawałoby się proste robienie zakupów skończywszy. Czujemy też pomoc duchową tych, którzy modlą się, aby nasze święto się udało. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, którzy nam pomagają, ale jedno jest pewne – bez pomocy całej armii ludzi świeckich tego święta by nie było. Także w sensie przenośnym.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
GŁOS.TV - filmy z Poznania i regionu [Lubię to!]
Indeks dla ZEBRY - strefa studenta na Poznań Nasze Miasto [Lubię to!]
Bułgarska.pl - wszystko o Kolejorzu [Lubię to!]
Droga do Euro 2012 - wielkie poznańskie odliczanie do Euro 2012 [Lubię to!]
Konkursy - baw się z nami i wygrywaj nagrody


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto