Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna ostrzega: Uwaga na czad!

Lilia Łada
Lilia Łada
Kolejne ofiary czadu w Wielkopolsce: tylko w nocy z 23 na 24 ...
Kolejne ofiary czadu w Wielkopolsce: tylko w nocy z 23 na 24 ... archiwum / Zenon Kubiak
Kolejne ofiary czadu w Wielkopolsce: tylko w nocy z 23 na 24 lutego do szpitala z powody zatrucia tym gazem trafiło 21 osób. Strażacy apelują o ostrożność i kontrole pieców.

Gaz zwany cichym zabójcą zazwyczaj daje znać o sobie podczas niskich temperatur.
- Jak pokazują strażackie statystyki, w ślad za pogodą zwiększa się prawdopodobieństwo podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem - przyznaje Sławomir Brandt, rzecznik prasowy Wielkopolskiej Straży Pożarnej.

Tylko w nocy z 23 na 24 lutego w Wielkopolsce zatruło się czadem 21 osób: cztery w Gnieźnie, osiem w Pleszewie, dwie dorosłe osoby i troje dzieci w podpoznańskim Luboniu, a w Jakubowie pod Szamotułami czteroosobowa rodzina z dwójką dzieci.

Najczęściej powodem zatrucia czadem są wadliwie działające lub niewłaściwie używane urządzenia grzewcze. Dlatego jednym z podstawowych środków ostrożności jest regularne czyszczenie kominów, o czym strażacy przypominają co roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Zgodnie z prawem zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych powinno usuwać się co 3 miesiące - jeśli są opalane paliwem stałym, a co 6 miesięcy - jeśli są opalane paliwem płynnym i gazowym. Jeśli jest to palenisko zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, to powinni być czyszczone co najmniej raz w miesiącu.

Swoje piece, przewody kominowe, wentylacyjne i spalinowe powinni także kontrolować właściciele domów: prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli co najmniej raz w roku.

Niebezpieczeństwo zatrucia potęguje fakt, że czad jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na to, by w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec, była odpowiednia wentylacja: kratka wentylacyjna powinna być otwarta, a pomieszczenie regularnie wietrzone. Niebezpieczne mogą się okazać nawet zbyt szczelne okna, dlatego gdy wymienimy je w domu na nowe, należy pamiętać także o poprawie efektywności wentylacji.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć. Dlatego nie można bagatelizować tych objawów, bo mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i udać się do lekarza. Nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w pomieszczeniu, gdzie jest piec - należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. Warto także zamontować czujniki czadu i dymu w domu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa.

Czytaj także:
Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla?

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy znacznie częściej niż w innych porach roku dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Jak uniknąć zatrucia - radzi Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Czad znowu groźny - dziewięć osób trafiło do szpitali!

Dziewięć osób, w tym dwoje dzieci trafiło do szpitali w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. W nocy z piątku na sobotę poznańscy strażacy ewakuowali 12 mieszkańców kamienicy przy ul. Wyspiańskiego.



**

**

 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto