Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci świętują z Harrym

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Akcja bookcrossingu oraz czytanie Harry’ego Pottera w kilku językach (nawet po japońsku czy tajsku) – w taki sposób świętują Światowy Dzień Książki na Wydziale Neofilologii UAM.

Studenci postanowili zaprosić na swój wydział licealistów, aby mogli od środka poznać uczelniane mury i dowiedzieć się, jak wyglądają studia na kierunkach filologicznych. Zaproszono ich w nieprzypadkowy dzień, ale w święto książki, gdy na wydziale przygotowano wiele innych atrakcji.

Od samego rana trwała akcja „uwalniania książek”, czyli coraz popularniejszego w naszym kraju bookcrossingu.
- Mamy do „uwolnienia” książki nie tylko po polsku, ale także po angielsku. Po południu spodziewamy się także książek francuskich. Na lektury w bardziej egzotycznych językach raczej nie ma, co liczyć, bo są one trudno dostępne i każdy, kto je posiada, raczej niechętnie się nimi podzieli – opowiada koordynatorka akcji, Marta Kuźniewska.

Bookcrosing ma zagościć na stałe na Wydziale Neofilologii. Ustawiona półkę, na której każdy będzie mógł zostawić książkę, aby mógł ją przeczytać ktoś inny.

Główną atrakcją święta książki w Collegium Novum było jednak czytanie fragmentów przygód Harry’ego Pottera w kilku językach przez studentów różnych kierunków filologicznych. Można było m.in. wysłuchać wersji japońskiej czy tajskiej.
- Niektórzy mieli problem w zdobyciu odpowiedniego tłumaczenia książki i decydowali się na własnoręczny przekład – przyznaje jedna z organizatorek, Monika Pachciarz.

Zadaniem słuchających licealistów było odgadnięcie, w jakim języku jest czytany dany fragment. O ile nie było problemów z rozpoznaniem wersji angielskiej, niemieckiej, czy francuskiej, to pewne kłopoty były już z Potterem po węgiersku, duńsku, fińsku czy  szwedzku.

- Największe śmiech wzbudziły wersje po koreańsku, japońsku czy tajsku, bo licealiści nie rozumieli z nich ani słowa - opowiada Monika Pachciarz.

Może dzięki temu chętniej sięgną  po książki napisane po polsku? Bo przecież promocja czytelnictwa to jeden z celów Światowego Dnia Książki.

 


 
Od redakcji:
Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto!
 
Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów, nadsyłania materiałów foto oraz video. Czekamy na Wasze filmiki nakręcone kamerą, cyfrowym aparatem fotograficznym bądź telefonem komórkowym.

Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

 

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto