Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sytuacja jest tragiczna." Tylko przez kilka dni kwietnia w Poznaniu wystawiono 350 aktów zgonu

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Pracownicy Urzędów Stanu Cywilnego mają mnóstwo pracy. Swoje obowiązki wykonują w szczególnym reżimie sanitarnym, bo trzeba wystawiać akty zgonów, urodzeń, zawarcia małżeństwa czy udzielać ślubów. W tych przypadkach bezpośredni kontakt z klientem jest konieczny
Pracownicy Urzędów Stanu Cywilnego mają mnóstwo pracy. Swoje obowiązki wykonują w szczególnym reżimie sanitarnym, bo trzeba wystawiać akty zgonów, urodzeń, zawarcia małżeństwa czy udzielać ślubów. W tych przypadkach bezpośredni kontakt z klientem jest konieczny Robert Wozniak
Urzędy Stanu Cywilnego pracują pełną parą. Brakuje rąk do pracy – pracownicy trafiają na kwarantannę, opiekują się dziećmi, bo szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte. Co rusz też zarażają się koronawirusem. Tymczasem rośnie liczba zgonów, a co za tym idzie liczba wydawanych aktów. - Druga połowa marca była tragiczna, wydaliśmy ponad tysiąc aktów zgonów. Teraz w kwietniu już 350 – mówi Krzysztof Konarski, zastępca kierownika USC w Poznaniu.

W 2020 r. było 486,2 tys. zgonów, najwięcej od czasów II wojny światowej. Najwięcej odnotowano ich w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim czyli regionach najbardziej zaludnionych. - We wtorek po świętach wielkanocnych wstawiliśmy 109 aktów zgonu, w środę 91, a w czwartek 56 – twierdzi Konarski. I dodaje, że czynności nie sprowadzają się tylko do rejestracji aktu zgonu stanu cywilnego.

Co urzędnik musi między innymi zrobić? - Sprawdzić, czy karta zgonu zawiera wszystkie dane, sporządzić jej kserokopię, sprawdzić rejestr PESEL, przygotować protokół zgłoszenia zgonu, unieważnić dowód osobisty, sporządzić odpisy aktu zgonu – wymienia Konarski. I dodaje: - w PESEL-ach osób starszych jest dużo nieścisłości. Na 10 przypadków pięć, sześć jest do wyjaśnienia.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

od 16 lat

USC wystawia też akty urodzeń, zawarcia małżeństwa i udziela ślubów. Jak się okazuje, jest boom na śluby cywilne w pandemii. - W sobotę mamy 13 ślubów – mówi Konarski. I przyznaje, że podczas tych ceremonii zawsze istnieje ryzyko zakażenia.

Z powodu zakażeń zamykają USC

Z powodu zakażeń pracowników od 6 kwietnia nie działa USC na warszawskim Ursynowie, wszystkie sprawy do odwołania mieszkańcy załatwiają w USC w innych dzielnicach. Do 5 kwietnia obowiązki USC w Wilkowicach w województwie śląskim przejął urząd w Bielsku-Białej. Do 20 marca był zamknięty USC w Gorzowie Wielkopolskim, bo u kilku pracowników wykryto koronawirusa. Jego obowiązki przejęły urzędy w Bogdańcu, Kłodawie i Santoku, natomiast ślubów udzielał prezydent Gorzowa.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku od 9 do 16 listopada z powodu licznych zakażeń wśród pracowników był nieczynny Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska. Akty zgonu, urodzenia czy zawarcia małżeństwa wystawiał Urząd Gminy Łubowo (powiat gnieźnieński). - Gdy dany Urząd Stanu Cywilnego zostaje zamknięty, wojewoda zarządzeniem tymczasowym wyznacza inny – tłumaczy Konarski.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto